Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Spektakl Teatru „Pod Lupą” pt. „Ja wiem, że ty tego nie widzisz” – sceny z Różewicza to kompilacja fragmentów dwóch sztuk Tadeusza Różewicza z lat 70.: „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami” oraz „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”.
RECENZJA. Trzeba mieć powód, żeby sięgnąć po „Krawca Niteczkę” Kornela Makuszyńskiego. Inny niż realizacja sympatycznego, tradycyjnego przedstawienia. W Teatrze Lalek „Arlekin” za Makuszyńskim podąża reżyser i dyrektor Waldemar Wolański i z ołówkiem w ręku z poczciwej, humorystycznej opowieści czyni wersję „Niteczka+”, która stawia na zabawę samą teatralnością. O premierze pisze Łukasz Kaczyński.
Film „Deer Boy” w reżyserii Katarzyny Gondek, wyprodukowany przez łódzką firmę Centrala Films, został zakwalifikowany do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów krótkich metraży na świecie - Sundance Film Festival.
Literatura, której potrzebujemy. To było państwowe hasło. I była literatura, której „nie potrzebowano”. Ja nie chciałabym by pisarką, której jakaś instytucja będzie potrzebować" - mówiła noblistka Herta Müller. Drugim gościem panelu mistrzowskiego "Europa - demokracja - literatura" była Olga Tokarczuk. 
Ruszyła nowa odsłona portalu RegionKultury.pl, w którym można znaleźć informacje związane z kulturą w województwie łódzkim. Wydawcą jest Łódzki Dom Kultury.
W podcieniach przy placu Wolności powstała ponad 20-metrowa instalacja artystyczna Marty Krześlak pt. „Wszystko się ułoży”. Wykonana została z różnokolorowej pianki poliuretanowej.
Tryumfatorami konkursów 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia zostały filmy „Serce miłości" Łukasza Rondudy (Kryształowe Jabłko) i rosyjska „Bliskość” Kantemira Bałagowa (Kryształowa Łódka). Jurorzy określili festiwal jako fascynujący przegląd tego, co dzieje się w sercach i oczach młodego pokolenia filmowców.
– Kim był wampir z Bałut, kto porównał rzeźby na pałacu Poznańskich do strachów na wróble, gdzie w Łodzi można spotkać nocą nagą piękność wędrującą po dachu? – na te i inne pytania o literackiej proweniencji odpowiadają Katarzyna Badowska i Karolina Kołodziej w książce „Przewodnik literacki po Łodzi”.
Radosna informacja! Od numeru lutowego w "Kalejdoskopie" stała rubrykę prowadził będzie Łukasz Maciejewski, ceniony dziennikarz oraz krytyk filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi i Uniwersytetu SWPS, stały gość "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura. 
- Idea obserwowania ptaków ma w sobie jakieś związek z dawnymi tradycjami łowieckimi. Czasem trzeba się skradać, wykazywać cierpliwością, spostrzegawczością. A jednocześnie wolna jest od wiadomego efektu polowań - mówił podczas spotkania w Łódzkim Domu Kultury. Stanisław Łubieński, kulturoznawca, ukrainista, autor m.in. książki "Dwanaście srok za ogon" nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej "Gdynia" i Nagrody Nike, laureat Nagrody Nike Czytelników 2017