Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczono Nagrodę POLIN 2017. Laureatką 3. edycji konkursu została Joanna Podolska, działająca na rzecz zachowania pamięci o historii łódzkiej społeczności żydowskiej dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Od 6 grudnia można ponownie oglądać oraz korzystać z fotoplastikonu należącego do zbiorów Muzeum Kinematografii. Zabytkowe urządzenie zostało wykorzystane w filmie Juliusza Machulskiego „Vabank”.
– Kiedy matka nie chciała oddać dziecka, wyrwali je i rzucili nad głowami wszystkich jak kawał mięsa. Oni byli tak wyniszczeni, że nie wyglądali jak ludzkie istoty... Przepraszam, wrócę – powiedział łamiącym się głosem Jan Karski i wybiegł z kadru, płacząc.
„Sztuka wobec dobra i zła” to temat grudniowego numeru KALEJDOSKOPU. Szukajcie KALEJDOSKOPU w kioskach Ruchu, Salonikach Prasowych, Empiku i Łódzkim Domu Kultury. Dostępny jest także w prenumeracie: https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego 
– Patrzył na nas jak człowiek spędzający ostatnie święta z rodziną, ale zrozumiałam to dopiero później – stwierdziła Maria Siwiec, żona Ryszarda Siwca, który dokonał aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w 1968 roku. Temu dramatycznemu wydarzeniu poświęcony jest film dokumentalny „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa, nagrodzony w 1991 roku Feliksem – Europejską Nagrodą Filmową.
Aniela Gabryel zdobyła Grand Prix 27. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” za film „Kiedy ten wiatr ustanie”, opowiadający o dramatycznym losie Tatarów Krymskich. Nagrodę Miasta Łodzi oraz statuetkę Białej Kobry reżyserka odebrała podczas gali finałowej festiwalu 25 listopada w Muzeum Kinematografii.
– 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia to nie tylko konkursy polskich i europejskich debiutów, pokazy ważnych nowości i wspaniałej klasyki. To także  rozmowy z twórcami, warsztaty dla dzieci, koncerty i… pokaz mody – zapowiadają KRZYSZTOF SPÓR i ANNA SERDIUKOW, szefowie artystyczni festiwalu.
– Staram się być w miarę otwarty, uśmiechać się, mówię, co chcę zrobić jak lekarz, skracam dystans – tak o swoim sposobie pracy opowiadał Tomasz Patora, łódzki dziennikarz. Zeszłoroczny laureat Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu był jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu w Muzeum Kinematografii.
Kolejny "Felieton z wierszem" Elżbiety Grzesiak. Tym razem ze zdjęciem autorstwa felietonistki.
„Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera - monodram w wykonaniu Jana Peszka. Kompozycja spektaklu ma charakter wykładu na temat socjologicznych problemów nowej muzyki. Autor ilustruje na wielu przykładach niedomogi, niedostatki i fałsze, jakie wynikają ze społecznego, komercjalnego, nieautentycznego już uprawiania sztuki.