Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Są spektakle, które chciałoby się widzieć lepszymi, realizatorsko bardziej dopiętymi, by ich ważność spełniała się w formie.
RECENZJA. Pierwsza część tego scenicznego spotkania w trójkę ciągnie się niemiłosiernie, bo nie ma w niej żadnych zaskoczeń i odkryć. Ani charakterologicznych ani sytuacyjnych. Ale w "Cudownej terapii" jest też zaskakujący finał.
Dopracowaliśmy się w Łodzi wydarzenia teatralnego o dużym potencjale. 3. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji „AnimArt” wyrósł nie tylko z problematyki organizowanych latami przez Teatr Lalek „Arlekin” festiwali Solistów Lalkarzy i Sztuki Ulicznej.
Aleksandra Chciuk, artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka, absolwentka Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej.
Nie będzie międzynarodowej wystawy EXPO w Łodzi w 2022 roku. Przegraliśmy z Buenos Aires 62 głosy do 56 – tak zdecydowali komisarze z Biura Wystaw Światowych, którzy spotkali się 15 listopada w Paryżu.
Od poniedziałku w Sieci krążą fotografie abp Grzegorza Rysia w kulisach Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, otoczonego aktorami tej sceny. Nowy metropolita łódzki wybrał się na niedzielny pokaz "Fabryki muchołapek" Andrzeja Barta.
Znamy nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Tuwima przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi od pięciu lat.
„Wezwaliśmy pana ponownie, ponieważ rentgen wykazał pewne niepokojące zmiany” – to kwestia, którą usłyszał Marek, główny bohater znakomitego komiksu „Tylko spokojnie” Henryka Glazy. Tak, słusznie państwo podejrzewają – kilka plansz później Marek dowiedział się, że jest nieuleczalnie chory. Zaraz, zaraz – ale jak to – komiks o umieraniu i o śmierci?
Instytucja przy Ogrodowej realizuje projekt „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi” (pod patronatem „Kalejdoskopu”). W tym roku MMŁ rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, której celem jest popularyzacja kilkuset obiektów ze zbiorów muzeum znajdujących się w domenie publicznej.
Noblistka Herta Mueller (na zdjęciu) i często wskazywana jako przyszła noblistka Olga Tokarczuk, niedawny laureat Nagrody Nike Cezary Łazarewicz, Maciej Świerkocki, Wojciech Górecki, Ewa Kuryluk i laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus 2016" Varujan Vosganian - to tylko kilka propozycji z bogatego i ambitnego programu tegorocznego XI. Festiwalu Puls Literatury w Łodzi, który dzięki wieloletniej pracy uważany jest dziś za jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, a wraz z Konkursem im. Bierezina i galą Nagrody im Tuwima - za najważniejsze wydarzenie w młodej polskiej poezji.