Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W niedzielę 12 listopada w Teatrze "Pinokio" w Łodzi odbyła się premiera "Chłopców z Placu Broni" Ferenca Molnara. Reżyseruje Konrad Dworakowski. - Ta książka porusza bardzo aktualne problemy, o których powinniśmy rozmawiać: tożsamość, własne miejsce, zawłaszczanie przestrzeni, obrona własnych wartości czy tak modne dziś pojęcia jak patriotyzm i historia, które splatają się w instynktach tych młodych chłopaków, którzy walczą o plac, który ma być tylko ich - mówi reżyser.
„To, że nie dostrzega się literackiego potencjału miasta, nie pamięta się o tak ważnym ogólnopolskim wydarzeniu literackim, jakim jest Puls Literatury i Konkurs Bierezina, mogę tylko skwitować gniewem i smutkiem, bo zrozumieć takiej postawy nie sposób” - pisze prof. Jerzy Jarniewicz, ceniony poeta, eseista i wykładowca, juror ważnych konkursów literackich, w liście otwartym.
K jak kształtowanie przestrzeni... W roku stulecia awangardy w Polsce zamieszczamy cykl, w którym Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, pomaga usystematyzować rozumienie pojęć ważnych dla awangardy  historycznej.
Urząd Miasta Łodzi zaplanował reorganizację pięciu Miejskich Bibliotek Publicznych oraz centralizację bibliotek.Od 2018 roku w mieście ma funkcjonować jedna Biblioteka Miejska w Łodzi wraz z podległymi jej filiami. Dyrektorem został gdańszczanin Paweł Braun.
Projekt wnętrz i wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej powstanie według koncepcji nsMoonStudio. Wykonawcę, którym jest konsorcjum firm: nsMoonStudio, Plasma Project oraz AWP Systems, wyłoniono w drodze konkursu oraz negocjacji.
W Łodzi powstają makiety fiordów norweskich, getta w Częstochowie, obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, stepu w Kazachstanie i wielu innych miejsc w Europie oraz modele i figurki, które zostaną wykorzystane w serialu dla dzieci „II wojna światowa w małych rękach”.
Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi przypomina o zasłużonym dla polskiej kultury artyście i społeczniku, Niemcu i łodzianinie z urodzenia, Polaku z wyboru – Karolu Hillerze (1891-1939). Okazją do tego są dobiegające końca obchody stulecia polskiej awangardy, której był on jednym z najciekawszych przedstawicieli.
Jak wiele treści da się zmieścić na jednej wystawie, można przekonać się na ekspozycji „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta” w ms2. Zorganizowana w ramach obchodów stulecia awangardy, o awangardzie mówi dużo, tłumaczy jej sens, pozwala na nowo zachwycić się jej intelektualnym wymiarem.
Organizatorzy 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia pochwalili się filmami, które znalazły się w programie festiwalu, a zostały nominowane do Europejskich Nagród Filmowych. Laureatów EFA poznamy 9 grudnia podczas gali w Berlinie, ale wcześniej część z nich będzie można obejrzeć w Łodzi od 23 listopada do 2 grudnia.
Centralne Muzeum Włókiennictwa rozpoczyna inwestycję wartą ponad 13 milionów zł. Remont elewacji, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.