Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają, że łaskowianie nie gęsi, swego dziejopisa mają” – pisał kiedyś sieradzki dziennikarz Wojtek Chmura.
14 wydarzeń kulturalnych i dwie msze święte -  program obchodów 30-lecia Teatru Logos wygląda imponująco. Będzie kolejna premiera przygotowana przez zespół, będą koncerty i spektakle zaproszonych gości i okolicznościowa wystawa grafik.
Podczas zakończonego w niedzielę 8. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja przyznano nagrody w trzech konkursach. Konkurs Krytyk Mówi wygrała Aniela Janowska. Najlepszą recenzję stworzył Mateusz Demski. Laureatami Konkursie Etiud i Animacji zostali: Roman Przylipiak oraz Tomasz Bolek.
– Nie chcę teraz udzielać wywiadów. Jeśli za dwadzieścia lat nadal będą o nie prosić, kiedy już nie będę tak bardzo aktywna zawodowo, wtedy potraktuję to jako wyróżnienie i chętnie ich udzielę. Łukasz jest wyjątkiem – powiedziała Agata Kulesza, bohaterka książki Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia”.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Weekendowe zajęcia dla gimnazjalistów, licealistów i studentów trwają od połowy września, a zakończą się w pierwszej dekadzie listopada.
Zanik czytania jest problemem cywilizacyjnym o głębokich i poważnych konsekwencjach. Rosnąca fala populizmu, opartego m.in. na bezkrytycznym przyjmowaniu fałszywych wiadomości, jest tylko jednym z symptomów tej zapaści – mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta, tłumacz, który będzie gościem Igrzysk Wolności (19-21 października) pod hasłem „Cyfrowa rzeczywistość”.
– Zaczynamy piąty sezon „Divy”. Ludzie płaczą, przytulają mnie, mówią: „Panie Kamilu, pan jest taki wartościowy, pan musi dać sobie pomóc”. Już parę razy przerywałem, tłumacząc, że to tylko kreacja – mówi KAMIL MAĆKOWIAK, aktor, który odszedł z Teatru im. Jaracza i założył fundację prowadzącą własny teatr.
Największą „utopią” awangardy okazało się wyobrażenie, że sztuka może radykalnie przeobrazić całą rzeczywistość społeczną. Dwudziesty wiek odarł nas z takich złudzeń - uważa Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
Kasowy musical „Les Misérables” na kanwie powieści Victora Hugo to trzy godziny dobrej muzyki i szczerych wzruszeń. Teatr Muzyczny w Łodzi dodaje do tego świetne wykonanie i dynamiczną akcję sceniczną. Premiera, wyreżyserowana przez Zbigniewa Maciasa, stała się dużym sukcesem tej sceny.
…gdy insekt złapał się na muchołapkę, nie mógł żyć dłużej niż 42 minuty. By się nie męczył, bo byłoby to niehumanitarne. Takich norm przestrzegano w bałuckim getcie przy produkcji tych gadżetów dla wojsk Hitlera. I rozumiemy, że inaczej być w tej fabryce nie mogło. No właśnie, rozumiemy, czy tylko przyjmujemy do wiadomości?