Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Znani są już finaliści dwóch konkursów organizowanych w Akademii Sztuk Pięknych w ramach październikowego I Łódź Young Fashion. W przypadku ogólnopolskiej "Złotej Nitki" to 15 osób, w tym czworo absolwentów łódzkiej ASP, w przypadku Łódź Young Fashion Award - 17 projektantów, w tym jedna absolwentka naszej ASP.
Pięć wysp tematycznych, występy dziewięciu zespołów ludowych oraz koncert finałowy – to wszystko składało się na strefę Łódzkiego Domu Kultury, która powstała w ramach 14. edycji Miksera Regionalnego.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej – weekendowe zajęcia przeznaczone dla gimnazjalistów, licealistów i studentów.
Gdyby ten projekt został zrealizowany w międzywojniu, dziś mielibyśmy w Łodzi perełkę na skalę światową – przedszkole według idei Katarzyny Kobro, jednej z najważniejszych przedstawicielek awangardy. Ale nic straconego – może za kilka lat będziemy się cieszyć tak niezwykłym obiektem.
Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Salcia Hałas i tłumacz Ryszard Engelking zostali laureatami tegorocznej – dwunastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.
PODSUMOWANIE. Komedia to najtrudniejsza ze sztuk, bezlitosna i obnażająca każdą pozę czy fałsz. Była ona tematem przewodnim XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych w Domu Literatury widzowie mieli okazję obejrzeć osiem konkursowych i dwa spektakle towarzyszące z teatrów z Poznania, Katowic, Gdyni, Oleśnicy, Krakowa czy Łodzi. Każdy z zespołów miał okazję zaprezentować się na scenie przy wypełnionej po brzegi publiczności, która zawsze szczerze nagradzała najlepszych długimi owacjami. Pisze - Katarzyna Mańko
Dwa tygodnie przed rozpoczęciem 8. Festiwalu Łódź Czterech Kultur trwają ostatnie przygotowania. Andrzej Szczytko, reżyser "Antygony w Nowym Jorku", opowiedział o swoim wiedzeniu sztuki Janusz Głowackiego. Zmarły niespodziewanie pisarz miał w dniu premiery świętować w Łodzi 79. urodziny - teraz wydarzenie festiwalowe zmieni się w pożegnanie z nim. 
Wrześniowy KALEJDOSKOP już w sprzedaży. Szukajcie go w kioskach ruchu, Salonach Prasowych, Empiku i Łódzkim Domu Kultury. W najnowszym numerze, m.in.:
Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie” (oraz 3,5 tys. zł) otrzymał Paweł Stasiewicz, autor filmu „Powierzchnia do pamiętania fragmentu” za - jak głosi uzasadnienie jury - „znalezienie wolności twórczej na kartkach zeszytu w kratkę” .
Zaczęła się kolejna, szósta odsłona projektu "Dzieci Bałut - murale pamięci". Kolejne wizerunki będzie można oglądać na ścianach budynku przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 8. Akcję organizuje Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”.