Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Żaden z konkursowych pomysłów na pomnik rodziny jednorożców nie zostanie zrealizowany. Miasto zaprosiło do współpracy młodego zdolnego Japończyka Tomohiro Inabę.
W powszechnym mniemaniu uważa się tereny zielone za oazy ciszy i spokoju (pominąwszy festyny i koncerty na wolnym powietrzu oraz wrzeszczące dzieciaki i kraczące ptaki…). NIC BARDZIEJ MYLNEGO.
Nie możemy się już doczekać wrześniowego KALEJDOSKOPU i wspominamy numery sprzed lat.
Tym razem skrót AŻ nie odnosi się do festiwalu muzycznego, tylko do edukacyjnego projektu architektonicznego. W wieloznacznym skrócie druga litera oznacza jednak to samo - ulicę Żubardzką. Bałucki Ośrodek Kultury "Na Żubardzkiej" jest bowiem organizatorem trzymiesięcznego cyklu imprez poświęconych łódzkiej architekturze. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Maria Nowakowska (Łódzki Detal Architektoniczny).
Nas, czytelników, ekscytuje egzotyka. „Sto lat samotności” uważamy za lepszą książkę niż „Prawiek i inne czasy” nie tylko z powodu większego talentu Garcii Marqueza – po prostu bardziej ciekawi nas Macondo i tajemnice jego mieszkańców. Jedna księżycowa noc Caradoga Pricharda znajduje się gdzieś w połowie drogi – miejsce akcji tej pierwszej przetłumaczonej na polski powieści walijskiej jest jednocześnie egzotyczne i znajome.
Jeszcze możecie kupić wakacyjny numer KALEJDOSKOPU! Właściwie to już ostatni dzwonek, bo wrześniowy numer lada dzień trafi do drukarni. Spieszcie po nasz magazyn do kiosków, empików, saloników prasowych, Kolportera czy Łódzkiego Domu Kultury.
Od 4 do 9 października odbędzie się w Radomsku kolejny Różewicz Open Festiwal, w ramach którego rozstrzygnięty zostanie IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. Poprzednią edycję wygrał Piotr Machul tomem Ultimatum. W oczekiwaniu na werdykt jury przyjrzyjmy się nagrodzonej w ubiegłym roku książce.
Złożona w połowie czerwca aplikacja w sprawie przyjęcia Łodzi do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i przyznania tytułu Miasta Filmu, w połowie lipca została zaakceptowana pod względem formalnym. Teraz trwa ocena merytoryczna aplikacji. Swoją ocenę wystawiają Miasta Filmu oraz eksperci UNESCO w centrali w Paryżu. Decyzja ma zostać ogłoszona do końca października.
PODSUMOWANIE. Po pierwszej łódzkiej edycji festiwalu Transatlantyk pojawiły się, także z ust oficjeli, wątpliwości, co tegorocznej. Pojawiało się pytanie o obecność imprezy w Łodzi i o jej przyszłość. I co? Transatlantyk najpewniej popłynie dalej i w Łodzi na razie zostanie. Czy między galą otwarcia a galą zamknięcia można doszukać się tożsamościowej jego przemiany? Pisze - Łukasz Kaczyński.
Pierwsza od wielu lat zmiana terminu z października na wrzesień i gala wręczenia nowej nagrody kulturalnej - to nowości tegorocznego 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Stała pozostaje plejada gwiazd, twórców sztuki komiksu. Na liście gości są min. Jim Lee – amerykański twórca komiksów superbohaterskich z wydawnictwa DC Comics, Achdé – kontynuator  serii „Lucky Luke” oraz Grzegorz Rosiński – rysownik legendarnego „Thorgala”.