Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zakończył się kolejny - bardzo ważny, bardzo łódzki festiwal. O którym przed wielu laty (1989 lub 1990) ówczesny szef i reformator polskiej kinematografii Juliusz Burski powiedział „mały, sympatyczny festiwal”. Bo to impreza kameralna albo jak kto woli niszowa, choć naturalnym jego środowiskiem są nieograniczone okoliczności przyrody.
Tradycyjnie, tuż przed wakacjami, Teatr Pinokio w Łodzi wystawia spektakl „Pippi Pończoszanka”  (reż. Konrad Dworakowski) w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi i tym samym rozpoczyna wakacyjne tournée po Polsce z namiotem cyrkowym.
Zofia Kowalewska, studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi została nagrodzona w tegorocznej edycji Talentów Trójki – konkursie dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia.
Ukazał się kolejny tomik w poetyckiej serii wydawnictwa Kwadratura. Premiera książki Jolanty Stelmasiak "Słońca może dziś nie być" odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury, czyli w siedzibie wydawcy. Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.
Pisaliśmy już, że Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń szykują na jesień nową dużą imprezę modową pod nazwą Łódź Young Fashion, która zastąpi skompromitowany Fashion Week. Na kolejnej konferencji prasowej organizatorzy poinformowali, że impreza wchłonie ogólnopolski konkurs Złota Nitka – który wiele lat temu narodził się właśnie w ówczesnej PWSSP.
22 CZERWCA 2017

Scena Monopolis

Tegoroczna Letnia Scena Monopolis ugości dwa uznane stołeczne teatry: Teatr Polski i Teatr Kamienica. Bezpłatne spektakle zostaną wystawione dla łodzian w zabytkowym parku Źródliska.
Autorzy tego filmu na wstępie kierują uwagę widza na mikrokosmos. Sięgając po cytat z Pascala, zapowiadają ukazanie nieskończoności mikroświatów, „z których każdy ma swój firmament, swoje planety, swoją ziemię”. A zabierają nas w podróż po uniwersum niewielkiego stworzonka.
Irena Santor, popularna piosenkarka, 31 maja odebrała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. - To dla mnie wielki honor. Patrzę na to wyróżnienie także z perspektywy całego środowiska muzyki rozrywkowej: to dla nas kamień milowy - mówiła laureatka w wywiadzie udzielonym „Kalejdoskopowi”.
Rodzice ZUZANNY ZIELIŃSKIEJ są znanymi łódzkimi restauratorami – mogła wybrać ten sam sposób na życie, a jednak została aktorką. Właśnie skończyła Szkołę Filmową w Łodzi, a na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych dostała Nagrodę „Kalejdoskopu” za kulturę słowa.
– Dla mnie jego talent pisarski jest talentem obserwatora, kogoś, kto chce zapamiętać i utrwalić coś, co dziś jest, a jutro może nie być – mówi MARCEL SZYTENCHELM, aktor, reżyser, animator kultury, dyrektor Studia Teatralnego „Słup”.