Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Warszawski zespół Radio Slam został zwycięzcą 4. Festiwalu Muzycznego Rockowanie. Jurorów urzekły żywiołowość, profesjonalny poziom, kompletność propozycji i charyzma śpiewającego gitarzysty. 
„Łódź jest rozwarstwiona, ogłupiała i biedna”. „Może trzeba by zamknąć niektóre instytucje”. „Przyjeżdża mainstreamowy artysta i dostaje pieniądze, które wyżywiłyby pięć instytucji przez rok” – na spotkaniu ludzi kultury nie zabrakło emocji.
Potężny turbozespół firmy Brown Boveri, maszyna o mocy 22 megawatów, budzi się ponownie do życia. Uruchomiono pokaz multimedialny wyświetlany na turbogeneratorze - jednym z najbardziej spektakularnych elementów Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź.
Organizatorzy przedstawili tegoroczną edycję Transatlantyk Festival, który odbędzie się w Łodzi w dniach 14-21 lipca. Mówiono o nowych konkursach, nowych sekcjach i nowych zasadach uczestnictwa – za oglądanie filmów trzeba będzie płacić. Pytania o budżet i dotację miasta nieco zirytowały dyrektora i pomysłodawcę festiwalu Jana A.P. Kaczmarka, który stwierdził, że impreza jest niedofinansowana.
Reżyser Janusz Majewski spotkał się z widzami przy okazji wydania książki Zofii Turowskiej „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia”
Pod takim hasłem obchodzimy w mieście ogólnopolski Rok Awangardy. Pomysł obchodów wyszedł z Muzeum Sztuki, a jego autorem jest dyrektor Jarosław Suchan. Poniżej wywiad.
Parcie ku przyszłości bez odwoływania się do przeszłości skazane jest na porażkę, popełnianie podobnych błędów i chwilowość – wydawałoby się to oczywiste.
O muzyce, życiu po Cool Kids of Death, generacji X, filozofii, chorobie... rozmawiamy z KUBĄ WANDACHOWICZEM, wspótwórcą klubu Dom, organizatorem Festiwalu DomOFFon.
Oberki, poleczki i ludowe przyśpiewki w Łodzi? Dlaczego nie! Dawne opoczyńskie melodie z powodzeniem zadomawiają się w mieście za sprawą muzyków zespołu Odpoczno. Artyści wracają do korzeni i próbują reaktywować tradycyjną muzykę z tego regionu, nadając jej nowoczesny sznyt.
Używam mowy wiązanej, mieszam ze sobą różne światy, miksuję je jak didżej i wypluwam z siebie pokiereszowane zdania. To jest mój język, ale on nie jest ani poezją, ani bełkotem. Taki sposób tworzenia najlepiej mnie wyraża, to moja maska, za pomocą której kontaktuję się z ludźmi – mówi MARCIN PRYT, wokalista 19 Wiosen, 11 i Trypa.