W połowie października wchodzi na ekrany kin całego świata brytyjsko-polski Loving Vincent (w polskiej wersji językowej Twój Vincent), pełnometrażowa animacja o ostatnim etapie życia Vincenta van Gogha. 65 000 klatek filmu zostało namalowanych farbami olejnymi przez 120 artystów. Była wśród nich łodzianka Daria Solar.
Błażej Filanowski, związany z "Kroniką Miasta Łodzi", ale współpracujący także m.in. z "Kalejdoskopem", otrzymał tegoroczne Złote Pióro - nagrodę imienia Jerzego Katarasińskiego.
Expo w Łodzi? Po co? Na jaki temat? Co nam da? Takich pytań można zadawać o wiele więcej. Warto sobie jednak odpowiedzieć na jeszcze inne. Czy Expo w 2022 roku to szansa na szybszy i lepszy rozwój naszego miasta?
Festiwal Łódź Czterech Kultur rozpoczął się lekkim zgrzytem - nieogłoszonym godzinnym przesunięciem odsłonięcia instalacji Roberta Rumasa na Starym Rynku. Na szczęście mało kto to zauważył, instalacja się pojawiła, a w programie jeszcze mnóstwo atrakcji.
Kiedy spotkali się po raz pierwszy, od razu wiedzieli, że są sobie pisani. Najpierw Janusz „Kuba” Morgenstern dostrzegł ją w przejeżdżającym tramwaju. Potem szukał blondynki w czarnej chuście na głowie. Przyszedł do Akademii Sztuk Pięknych, mając nadzieję że ją tam znajdzie, ale większość studentek właśnie tak wyglądała.
Tylko jeden etatowy aktor łódzkiego teatru znalazł się w 25. Subiektywnym Spisie Aktorów Teatralnych Jacka Sieradzkiego, krytyka teatralnego, za rolę na macierzystej scenie w minionym sezonie. W sumie aktorów łódzkich lub na łódzkich scenach oglądanych pojawiło się w rankingu tylko czworo.
Film Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus, zwyciężył w plebiscycie Europejskiej Akademii Filmowej z okazji 30 lat jej istnienia. Drugie miejsce zajął „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Internauci głosowali na Facebooku. Wybierali spośród 29 produkcji, które do tej pory otrzymały Europejską Nagrodę Filmową w kategorii: najlepszy film.
Podczas uroczystej gali Nagrody Literackiej Gdynia na scenie stały dwa regały z książkami. Odgrywały rolę elementu scenograficznego, ale obrazowały też kilkumiesięczną pracę jury.
Empik zaprasza biblioteki ze wszystkich publicznych i społecznych szkół podstawowych z całej Polski do udziału w akcji „Tysiąc powodów by czytać”. To element szeroko zakrojonego programu wspierania czytelnictwa wśród dzieci i ma na celu wciąganie najmłodszych w fascynujący świat literatury.