Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jak pozbyć się dzieci albo jak do nich trafić, by zaangażować w spektakl i kwestie, które on porusza? – oto pytanie narzucające się po obejrzeniu najnowszych premier w Teatrze Pinokio. Pisze Paulina Ilska.
Odzyskanie dworu w Byszewach Ewie Zgórniak nakazała w ostatniej woli matka. Ona i jej krewni są spadkobiercami po byłych właścicielach, którzy wybudowali tutejszy dwór. Jednym z jego niegdysiejszych, najbardziej znanych lokatorów był Jarosław Iwaszkiewicz. Rodzina chce, aby dwór służył społeczeństwu i stąd pomysł na sprzedaż obiektu gminie Nowosolna. Gmina nie mówi nie, ale kupić go nie może, bo w księgach wieczystych członkowie rodziny, która odzyskała majątek, nie figurują jako jego właściciele.
od 12 PAŹDZIERNIKA 2023

Otwarcie wystaw stałych w NCKF!

Długo oczekiwanie wystawy stałe Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 zostaną otwarte 12 X. Na początku udostępnione będą dwie wystawy stałe i bogato wyposażone zaplecze edukacyjne.
od 9 PAŹDZIERNIKA 2023

Warsztaty teatralne

Warsztaty "Ciało-ruch-gest-tekst" polegają na uruchomieniu indywidualnego artystycznego potencjału uczestników. Są okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu pracy scenicznej, wykorzystania narzędzi teatralnych w pracy medialnej, jak i zdobycia lub poszerzenia własnego warsztatu aktorskiego.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz piąty wydało komiks z cyklu „Bohaterowie Panueuropy”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Jest historią o niesieniu pomocy uchodźcom. Wydawnictwo promuje także konkretne miejsca w Łodzi sfinansowane w większości ze środków Unii Europejskiej – Mediatekę MeMo, a także Wigencję, nową siedzibę Teatru Pinokio. Komiks będzie miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier rozpoczynającego się w Łodzi 7 października, w nowym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
RECENZJA. Gdy przypadek odgrywa w tworzeniu zasadniczą rolę, efekt jego działania może zaskoczyć artystę. Znajduje się on wówczas w sytuacji odbiorcy własnej sztuki – inaczej niż twórca, który „widzi” swój obraz jeszcze przed powstaniem. To daje możliwość odczuwania podwójnej przyjemności obcowania ze sztuką. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Łódź Film Commission pochwaliła się łódzkim wkładem w Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zapowiedziała najbliższe premiery filmów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy i pokazała swój najnowszy klip promocyjny, który wyreżyserował Mariusz Grzegorzek.
23-letnia Aleksandra Kmita jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Doceniliśmy jej dojrzały, nieco niepokojący malarski tryptyk z martwą naturą.
od 28 WRZEŚNIA 2023

Kalejdoskop 10/23

NOWY NUMER. Łodzi filmowej dawno już nie ma, ale pozostało nam odpowiedzialne zadanie pielęgnowania jej dziedzictwa. Otwarcie wystaw i sal edukacyjnych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej wydaje się krokiem ku wypełnieniu tego ważnego dla tożsamości miasta obowiązku. Działająca od 2016 roku instytucja nie zaznaczyła się jakoś szczególnie w animowaniu życia filmowego miasta. Ale po drodze była do wykonania gigantyczna praca związana z przygotowaniem wystaw stałych i zaplecza edukacyjnego, borykanie się z kryzysami i konieczność okrojenia przyjętych koncepcji. Może teraz NCKF rozwinie skrzydła. I kto wie, czy to nie najtrudniejsze zadanie – uczynić z NCKF prawdziwe centrum kultury filmowej. Jakże inaczej potoczyły się losy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (instytucji nieco mniejszego kalibru). I tu nie obyło się bez kryzysów i przesuwania terminów realizacji. Jednak to przykład pozytywnego uporu i konsekwencji w działaniu jednego człowieka.
RELACJA. Bywało słodko, dziko, ale też gorzko, gdy teatry podejmowały tematy niewygodne, wyciągające ze strefy komfortu i ustalonych kolein myślenia. O Słodkobłękitach, czyli Zgierskich Spotkaniach Małych Teatrów 2023 pisze Paulina Ilska.