19. Przegląd Małych Form Teatralnych w domu Literatury, gościnne warszawskie spektakle w Monopolis i na Pasażu Róży - to teatralne propozycje dla tych, którzy zostaną w Łodzi w wakacje. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na jutrzejszy (wtorek) pierwszy pokaz Letniej Sceny 2017, czyli spektakl „Homuś” w reż. Michała Rzepki.
Ponad 150 artystów z całego województwa zgłosiło prace do konkursu w ramach IV edycji Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”, której tematem było malarstwo oraz rzeźba. Podczas finału 30 czerwca w Łódzkim Domu Kultury wręczono sześć głównych nagród w dwóch kategoriach oraz 14 wyróżnień.
Pracownicy Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprezentowali kino sferyczne 3D mieszczące się w olbrzymiej srebrzystej kuli wybudowanej na fudamencie dawnego turbozespołu 100-letniej elektrociepłowni.
W Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi wręczono wczoraj "Punkty dla Łodzi", wyróżnienia plebiscytu, w którym nagradzane są ciekawe inicjatywy poprawiające jakość życia w mieście i jego wygląd. Wśród laureatów jest m.in. prowadzący Galerię Atlas Sztuki Jacek Michalak
Łódź to miasto kominów, ale także fabrycznych wież. Jest ich blisko 100. Przy każdej zabytkowej fabryce widać jedną lub dwie wyniosłe budowle. Nie wznoszono ich dla kaprysu czy ozdoby. Pełniły ważne funkcje - wież ciśnień, wież wodnych czy też wież kurzowych.
Wbrew trudnościom 20 VIII rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021. Zespół Teatru CHOREA oraz Fabryki Sztuki zrobił wiele, by wydarzenie stało się manifestacją powrotu do normalności. O programie, sukcesach, przeszłości i drodze życiowej opowiadają Tomasz Rodowicz – dyrektor artystyczny festiwalu oraz Anna Maszewska – dyrektorka wykonawcza. – Naszym marzeniem jest, żeby festiwal był świętem, wyjątkowym czasem, w którym potrafimy stworzyć zupełnie nową jakość spotkania i tchnąć w nie dużo energii. To święto pozwoli nam odżyć – mówi Rodowicz.
Nie żyje Piotr Bikont, związany z łódzkim środowiskiem kulturalnym reżyser filmowy i teatralny, dziennikarz, znany krytyk kulinarny. W łódzkich teatrach wciąż grane są przedstawienia przez niego wyreżyserowane.
[RECENZJA] Wojciech Bruszewski, ważny artysta wizualny, związany z łódzkim środowiskiem awangardowym, napisał swoją jedyną sztukę teatralną „Dryl” w końcowej fazie choroby nowotworowej. Zgłosił ją do drugiej edycji krajowego konkursu „Komediopisanie” na współczesny tekst komediowy w Teatrze Powszechnym w 2009 roku.
KALEJDOSKOP zmieniał się na przestrzeni lat. Zobaczcie, jakie tematy nurtowały ludzi kultury latem 1993 i 1998 roku!
Już po raz dziesiąty startuje Letni Festiwal Filmowy „Polówka” - kino plenerowe czynne przez siedem dni w tygodniu w ośmiu miejscach w Łodzi, co w okresie wakacji daje 72 pokazy. Miasto zasiliło budżet imprezy kwotą 100 tys. zł i widać, że tego lata projekcji w przestrzeni miejskiej łodzianie będą mieli pod dostatkiem.