
Wbrew trudnościom 20 VIII rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021. Zespół Teatru CHOREA oraz Fabryki Sztuki zrobił wiele, by wydarzenie stało się manifestacją powrotu do normalności. O programie, sukcesach, przeszłości i drodze życiowej opowiadają Tomasz Rodowicz – dyrektor artystyczny festiwalu oraz Anna Maszewska – dyrektorka wykonawcza. – Naszym marzeniem jest, żeby festiwal był świętem, wyjątkowym czasem, w którym potrafimy stworzyć zupełnie nową jakość spotkania i tchnąć w nie dużo energii. To święto pozwoli nam odżyć – mówi Rodowicz.

Nie żyje Piotr Bikont, związany z łódzkim środowiskiem kulturalnym reżyser filmowy i teatralny, dziennikarz, znany krytyk kulinarny. W łódzkich teatrach wciąż grane są przedstawienia przez niego wyreżyserowane.

[RECENZJA] Wojciech Bruszewski, ważny artysta wizualny, związany z łódzkim środowiskiem awangardowym, napisał swoją jedyną sztukę teatralną „Dryl” w końcowej fazie choroby nowotworowej. Zgłosił ją do drugiej edycji krajowego konkursu „Komediopisanie” na współczesny tekst komediowy w Teatrze Powszechnym w 2009 roku.

KALEJDOSKOP zmieniał się na przestrzeni lat. Zobaczcie, jakie tematy nurtowały ludzi kultury latem 1993 i 1998 roku!

Już po raz dziesiąty startuje Letni Festiwal Filmowy „Polówka” - kino plenerowe czynne przez siedem dni w tygodniu w ośmiu miejscach w Łodzi, co w okresie wakacji daje 72 pokazy. Miasto zasiliło budżet imprezy kwotą 100 tys. zł i widać, że tego lata projekcji w przestrzeni miejskiej łodzianie będą mieli pod dostatkiem.

Tradycyjnie już na przełomie czerwca i lipca odbywa się w Sieradzu Noc Poezji i Muzyki. Siódma już edycja imprezy ma imponujący program - wśród gości pojawią się między innymi Adam Zagajewski i Mirosław Czyżykiewicz.

W dniach 19-26 czerwca odbyła się druga część EAVE Producers Workshop - największych w Europie warsztatów dla producentów audiowizualnych. Warsztaty zgromadziły ekspertów EAVE oraz 50 uczestników z 40 krajów. Po raz drugi w swojej 30 letniej historii odbyły się w Polsce.

W oczekiwaniu na lipcowo-sierpniowy KALEJDOSKOP przypominamy numer z... 1975 roku. KALEJDOSKOP zawsze miał szczęście do świetnych autorów. W 1975 roku pisali do niego m.in. Maria Kornatowska i Antoni Szram.

Podczas 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakończonego 25 czerwca główną nagrodę - „Basztę” - jury przyznało Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa w Łowickiem. Artyści z województwa łódzkiego brali również udział w odbywających się w ramach festiwalu Targach Sztuki Ludowej.

Zakończył się XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. Nagrodę za za najlepszy scenariusz słuchowiska radiowego, będący adaptacją dzieła literackiego, wręczono Andrzejowi Bartowi, reżyserowi słuchowiska "Fabryka muchołapek" na podstawie książki jego własnego autorstwa.