Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Andżela straciła nogi podczas tournée. Lalunia kiedyś miała „karnację” paskudnie żółtą jak pszczeli wosk – była tak odrażająca, że bały się jej dzieci. Dziś po liftingu ma ładną, ciemną cerę. Obie prezentują stroje w Kostiumerii Teatralnej w Łaskim Domu Kultury.
21 WRZEŚNIA 2023 / od 23 WRZEŚNIA 2023

"Ifigenia ze Splott" - premiera

Na premierę monodramu Gary’ego Owena „Ifigenia ze Splott” w wykonaniu Agnieszki Skrzypczak zaprasza 23 IX Teatr im. Jaracza (pokazy przedpremierowe: 21 i 22 IX).
Artysta może tworzyć wszystko, ale nie wszystko może udostępniać odbiorcy – tak powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Tomasz Krawczyk, ogłaszając 14 września 2023 r. wyrok w sprawie przeciwko łódzkiemu artyście multimedialnemu Piotrowi Wygachiewiczowi, oskarżonemu o znieważenie polskiej flagi i przedmiotów kultu religijnego. 
– Jeśli ktoś mnie zapyta o rap symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej, powiem: definitywnie nie – tak Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny filharmonii podsumował ambicje repertuarowe instytucji podczas konferencji prasowej zorganizowanej u progu nowego sezonu.
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

„Czar(cie) gry” w Arlekinie

Rozpoczęty właśnie nowy sezon artystyczny Teatr Lalek Arlekin zainauguruje 16 IX prapremierą przedstawienia „Czar(cie) gry”. Spektakl oparty jest na polskich legendach, także tych o Łodzi. Tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny.
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

"Carmen" w Nowym

Na 16 i 17 IX na Małej Scenie Teatru Nowego zaplanowano premierowe spektakle „Carmen” w reżyserii Anny Obszańskiej. To protest przeciwko sprowadzaniu egzystencji człowieka do kategorii ciała-obiektu.
Łodzianin Artur Gogel jeździ rowerem po regionie i szuka materialnych śladów Żydów żyjących tu przed II wojną światową. Wyspecjalizował się w odnajdowaniu pozostałości po mezuzach. I choć to tylko miejsca, w których były mocowane, część jego znalezisk trafiła do kolekcji marki polskich judaików Mi Polin.
Po czterech latach intensywnych prac oddano do użytku odbudowany z ruin Pałac Saski w Kutnie. Do odtworzonego późnobarokowego zajazdu z 1750 roku, który był bazą postojową dla króla Augusta III Sasa podróżującego szlakiem pocztowym na trasie Drezno – Warszawa, dobudowano łącznik z dawnym ratuszem i nowoczesny pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł niemal 36 milionów złotych, z czego 27 milionów pochodziło z budżetu kutnowskiego samorządu, a 8 milionów to kwota państwowej dotacji. Pałac można zwiedzać od soboty 9 IX.
RECENZJA. Odziedziczyć można dom z ogrodem albo rodzinną firmę. Niestety, odziedziczyć można też traumę. O tanecznym spektaklu „Dziedziczenie” Leszka Możdżera i Elżbiety Chowaniec na scenie Akademii Muzycznej w Łodzi pisze Magdalena Sasin.
Premiera książki „Wielka Szpera” autorstwa Marka Millera i Piotra Weycherta, opartej na relacjach ostatnich 90 żyjących świadków akcji wysiedleńczej z łódzkiego getta - połączona z czytaniem fragmentów publikacji przez Adama Ferencego odbędzie się na Stacji Radegast 11 IX o godz. 18.