Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trzeba spakować stare rekwizyty, archiwalne projekty, kostiumy, dekoracje, sprzęt oświetleniowy i multimedialny… W Teatrze Pinokio panuje spory rozgardiasz – w pozytywnym znaczeniu. Łódzki teatr dla dzieci, młodzieży i dorosłych przenosi się do nowej siedziby przy ul. Sienkiewicza 75/77, czyli do ponadstuletniej tkalni i przędzalni Wigencja.
RECENZJA. Czasy walki z komuną przedstawione w konwencji musicalu? W dodatku inspirowanego rapową nawijką? Pomysł wydawał się niewiarygodny. Ale zadziałał. Pisze Paulina Ilska.
Warsztaty twórcze z obszaru designu, aktywizacja mieszkańców Księżego Młyna, działalność naukowa, badawcza i edukacyjna z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz wydarzenia dla dzieci, rodzin i seniorów – Akademickie Centrum Designu intensyfikuje działalność kulturalną i edukacyjną na Księżym Młynie.
W sobotę 25 III w Teatrze Nowym prapremiera spektaklu "Dobrze ułożony młodzieniec" w reżyserii Wiktora Rubina z tekstem Jolanty Janiczak.
Czy artyści porzucą technologię tworzenia Virtual Reality za pomocą kamer sferycznych (cinematic VR)? Widza oczekującego niezwykłych wrażeń, zanurzonego w świecie przedstawionym, zniechęca słaba jakość rozpikselowanego, nieostrego obrazu, który zaburza złudzenie realności. Z kolei twórcy zmagają się z nieprzewidywalnością tej technologii, problemami na planie zdjęciowym, brakiem dostatecznej kontroli. Łatwiej cały proces twórczy przeprowadzić w komputerze.
Dwunastu laureatów stypendiów artystycznych Miasta Łodzi do końca 2023 roku przedstawi łodzianom koncerty, spektakle, wystawy czy projekty literackie.
Plakaty towarzyszące od 20 lat Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to pokaźna, a co ważniejsze – znacząca kolekcja. Pokazane na wystawie w Galerii Opus przypominają nie tylko duży fragment historii festiwalu, ale przede wszystkim wystawiają doskonałe świadectwo organizatorowi, czyli Teatrowi Powszechnemu w Łodzi. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
RECENZJA. To nie tyle pejzaże, ile wspomnienia o nich, zarejestrowane przez artystę powidoki rzeczywistych scenerii (podkreśla to już sam tytuł wystawy Jacka Świgulskiego „Powroty. Pejzaż wewnętrzny”). Widok pięknego krajobrazu daje poczucie szczęścia. Widok obrazu uwieczniającego owo przeżycie – to szczęście zwielokrotnia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Muzeum w Łowiczu zrekonstruowało dwa zabytkowe wolanty i teraz w kolekcji placówki znajduje się już piętnaście historycznych pojazdów konnych. Można je oglądać w skansenie w Maurzycach należącym do łowickiego muzeum.
600. urodziny to nie lada okazja do świętowania – do celebracji przyłącza się także Manufaktura. Projekt artystyczny LODZ600 sięgnie do korzeni włókienniczej historii miasta…