Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Famuła, ulica Księży Młyn 2 to adres niedawno otwartego w Łodzi Muzeum Księżego Młyna. Meble z epoki „Ziemi obiecanej”, obrazy, tkaniny i rozmaite przedmioty codziennego użytku składają się na kolejną ekspozycję pokazującą życie z czasów budującej się potęgi dziewiętnastowiecznej przemysłowej Łodzi.
Trwa otwarty nabór do ECO Solidarity edycja 2023, międzynarodowego projektu organizowanego z targami WantedDesign Manhattan w Nowym Jorku, którego główny program odbędzie się 21-23 V w Javits Center w Nowym Jorku.
Ukazał się debiutancki tomik Marty Ziętali, mieszkającej w Łasku poetki związanej z grupą Na Progu. Książkę "Słowa przyjemne i nieprzyjemne w dotyku" wydało wydawnictwo Poligraf.
od 10 LUTEGO 2023

Polskie arcydzieła u Herbsta

Muzeum Pałac Herbsta zaprasza na wystawę obiektów z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi „Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku". Wernisaż - 10 II o godz. 18 (Galeria Sztuki Dawnej).
RECENZJA. W artystycznych wizjach Adama i Moniki Fołtarz architektura to fantasmagoria, senny majak. Czy artyści próbują wyśnić miasto jak najbardziej przyjazne człowiekowi, w którym możliwa byłaby realizacja wszelkich jego potrzeb, także duchowych? Jakie miałoby ono być? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam – do intelektualnej aktywności zachęca tytuł wystawy – „City For You?!”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
NOWY NUMER. To miało się już nie powtórzyć. Atak Rosji na Ukrainę zburzył powszechną pewność, że w Europie, nauczeni tragicznym doświadczeniem obu wojen światowych, zbudowaliśmy trwały pokój. Pogarda dla ludzkiego życia przetrwała i znów wpływa na losy narodów. Podziwiamy Ukraińców, że skutecznie potrafią przeciwstawić się rosyjskiemu najeźdźcy, podziwiamy ich niezłomność w walce o zachowanie niepodległości. Jednocześnie podziwiamy Polaków, którzy gremialnie otworzyli serca przed uchodźcami. To przywraca wiarę w ludzi. Wierzymy, że Ukraińcy i Polacy rozpoczęli nową, jasną kartę dziejów wzajemnych relacji.
Książka „Łódź Ulissesa” autorstwa Macieja Świerkockiego została ogłoszona najlepszą pracą z zakresu nauk humanistycznych w Polsce w VIII edycji Konkursu im. I Rektora UŁ Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Laureat otrzyma 50 000 zł na dalsze badania naukowe. Gala Konkursu, po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wróciła do Filharmonii Łódzkiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju niezależna nagroda w Polsce, przyznawana naukowcom przez instytucję naukową.
RECENZJA. Ośmioro dziennikarzy z regionu łódzkiego (w tym Wojciecha Góreckiego czy Jarosława Warzechę) zaproszono do napisania jedenastu reportaży poświęconych województwu: wybitnym postaciom z nim związanym, ale też szczególnym miejscom, inicjatywom, wydarzeniom czy wręcz pojedynczym artefaktom. Zebrano je w tom zatytułowany „Ślady”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Komisja Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) wyróżniła aktora Teatru im. Jaracza w Łodzi – Mikołaja Chroboczka za rolę Baltazara De Campos de Baleastadar w spektaklu „Sonata Belzebuba” w reżyserii Radka Stępnia.
RECENZJA. Nazwa łódzkiej grupy artystycznej Powidoki powstała dla uhonorowania Władysława Strzemińskiego – jej członków inspiruje unizm, który ów wypracował i konstruktywizm, z którego czerpał, jak również sama idea powidoków. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.