Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 22 PAŹDZIERNIKA 2022 / 23 PAŹDZIERNIKA 2022

Premiera "Ballad i romansów"

Teatr Pinokio zaprasza 22 X młodzież i dorosłych na łódzką premierę "Ballad i romansów". Spektakl będzie spojrzeniem na klasykę z perspektywy młodego pokolenia. Przedstawienie powstało w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.
21 PAŹDZIERNIKA 2022 / od 22 PAŹDZIERNIKA 2022

Premiera „Uchodźców z planety Lagła”

Wielkie niebezpieczeństwo, ucieczka i spotkanie z nową kosmiczną rasą – 22 X Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na premierę bajki muzycznej „Uchodźcy z planety Lagła” autorstwa i w reżyserii Agnieszki Rose. Spektakl dla najmłodszych widzów  – choć niedosłownie i w baśniowej oprawie – mówi o rzeczach bliskich i aktualnych.
Wersja stacjonarna Kamery Akcji za nami. Festiwal na kolejne cztery dni przenosi się na platformę Think Film. Także tutaj w programie znalazły się hity: w tym pokaz „Klondike”, ukraińskiego kandydata do Oscara 2023, czy przedstawiciela amerykańskiego kina niezależnego „Lekcji języka”. W ramach projektu „Mickiewicz filmowy” organizatorzy zapraszają na wydarzenia, które rzucają nowe spojrzenie na wpływ „Ballad i romansów” na  kino Jagody Szelc czy współczesne odsłony „Wiedźmina”.
od 15 PAŹDZIERNIKA 2022

Elementarz empatii

Interaktywna wystawa „Elementarz empatii”, która powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin - i jest elementem obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman, zostanie otwarta 15 X o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
RECENZJA. Siedem artystek wizualizuje zmagania kobiet z niesprzyjającą im rzeczywistością. Twórczynie posługują się różnymi językami, ale mówią jednym głosem. Nie jest miło, jest przejmująco. Bywa brutalnie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
35. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – ŁóPTA 2022 odbył się w dniach 7–9 X 2022 w Łódzkim Domu Kultury.
8 X podczas gali otwarcia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa poznaliśmy laureatki 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny 2022.
od 18 PAŹDZIERNIKA 2022 / 8 LISTOPADA 2022

Łódź. Ilustrowany atlas architektury

Fundacja Centrum Architektury wydała pierwszy tom z nowej serii dwujęzycznych ilustrowanych atlasów architektury miast – „Łódź. Ilustrowany atlas architektury”.
WYWIAD. - Ja bym to nazwał raczej alternatywnym popem. Także dlatego, że popularności sensu stricto ta płyta mi nie przyniosła. Gdy robiliśmy w studiu utwór „Toto”, Paweł Cieślak puścił instrumental i powiedział: „Jakiś niezły popik tutaj leci”. Jeżeli ktoś potrzebuje ramek, to w porzo. Nie kluczę na siłę i nie zwodzę, bo to mnie bawi – po prostu cały czas interesuje mnie coś nowego. Jestem przeciwny ironicznemu dystansowaniu się do wszystkiego – mówi PATRYK PIETRZAK, łódzki muzyk i aktor (rocznik 1991).
Reakcja pana Profesora de Lazari na mój tekst nie jest dla mnie zaskoczeniem. Wpisuje się bowiem ona w konwencję relacji zachodzących między badaczami z kręgu studiów nad Rosją a pozostałymi wschodniosłowiańskimi slawistami. W owej relacji wciąż zdaje się pokutować rosyjskocentryczny dyskurs dominacji – pisze prof. Agnieszka Matusiak, slawistka, szefowa Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.