Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Z historii sztuki znamy przykłady artystów bez formalnego plastycznego wykształcenia, tworzących dzieła wybitne. W Łodzi to choćby Henryk Płóciennik, którego prace można właśnie oglądać w Galerii Imaginarium wraz z obrazami jego „ucznia” Krzysztofa Gocka, z którego kolekcji pochodzą niemal wszystkie prezentowane kompozycje Płóciennika. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Czym jest wspólnota? Dla każdego czymś innym. Zwłaszcza dziś, gdy jesteśmy świadkami pojawienia się bytów postludzkich lub nie-ludzkich. Mówi o tym wystawa „TransWspólnoty: wektory przemian”, czynna w Art_Inkubatorze. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
Film „BEE WILD” w reżyserii Jana Hafta zdobył Grand Prix XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, który w sobotę zakończył się w Łódzkim Domu Kultury.
Łódzkie studyjne kino Bodo, działające od 2014 roku, zostanie zamknięte 19 listopada 2022 roku. Jednak do tego dnia wciąż zaprasza na seanse.
od 23 WRZEŚNIA 2022

Wznowienie „Les Misérables”

Teatr Muzyczny w Łodzi wznawia swój hit - „Les Misérables” - już w piątek 23 IX. Wznowienie tytułu to odpowiedź na ogromne zainteresowanie i pozytywny odbiór publiczności.
Wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ Wydarzeniem Historycznym Roku 2021! To już druga z rzędu nagroda dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W zeszłej edycji nagrodę w tej samej kategorii otrzymała wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza młodzież na warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową. To wymarzone zajęcia dla fanów spektakli, książek, filmów, seriali i gier fabularnych. W planach uczestnictwo w wybranych wydarzeniach kulturalnych i pisanie tekstów, które zostaną opublikowane na stronie AOIA.
RECENZJA. Zanim podjęto się częściowej rekonstrukcji grodziska w Tumie, archeolodzy przeczesali jego pozostałości. I znaleźli średniowieczne przedmioty, których może nie da się porównać z wartym około 250 milionów zł skarbem średzkim, ale które są jednak cennym znakiem czasu. A wśród nich – rarytas: pewien skromny pierścień. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Skłonność do zachowywania śladów przeszłości wynika z odwiecznej ludzkiej potrzeby porządkowania świata, wyłaniania z chaosu, wspominania i odtwarzania zniszczonej rzeczywistości. Nasze działanie związane z Łodzią przemysłową jest formą inwentaryzacji spadku – mówi Marta Madejska, współtwórczyni portalu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.
WYWIAD. Interesuje mnie w teatrze powrót do wielkiej literatury i robienie jej z poszanowaniem słowa, ducha, który jest w tekście zapisany. Ale będzie też miejsce na teksty współczesne, teatr nie może bać się eksperymentu. No i repertuar lżejszy – ambitne komedie – zapowiada Michał Chorosiński, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Jaracza w Łodzi.