Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. U zarania wystawy tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur, odbywającego się pod hasłem „Blisko”, był popandemiczny głód wspólnego działania, spotkania i bliskości właśnie. Wielu z 20 biorących udział w pokazie, a związanych z Łodzią artystów, zaprosiło do współtworzenia osoby z całego świata – i tak oto na jedną ekspozycję złożyły się prace 80 osób mówiących 22 językami… Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 22 WRZEŚNIA 2022

Kawalerowicz - faraon kina

Na wystawę „Kawalerowicz – kolekcja” w 100-lecie urodzin wybitnego reżysera zaprasza Muzeum Kinematografii. Zaprezentowane zostaną bogate zbiory muzeum dokumentujące dorobek artystyczny Jerzego Kawalerowicza. Wystawa pokaże również kulisy pracy z kolekcją w Dziale Zbiorów - sposoby opracowywania i magazynowania muzealiów. Otwarcie 22 września.
Jessica Rossolini jest jedną z dwóch laureatek nagrody „Kalejdoskopu” w XXXIX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi. Jej rozbudowany cykl żółto-biało-czarnych (gdy trzeba, z dodatkiem czerwieni) obrazów malarskich „Pierworysy” przemawia zestawieniami symboli rysowanych jakby dziecięcą ręką. Przemawia mocno, skupiając uwagę widza. Prostota przedstawienia kontrastuje z bogactwem sensów.
Historię Melomanów – legendarnej polskiej grupy jazzowej wywodzącej się z Łodzi – przedstawia film dokumentalny „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Początki zespołu sięgają 1947 roku i łódzkiego ośrodka YMCA. Na początku lat 50. Melomani rozwijają skrzydła w składzie: Witold Sobociński (perkusja), Andrzej Wojciechowski (kotły), Jerzy Matuszkiewicz (saksofon), Witold Kujawski (kontrabas) i Andrzej Trzaskowski (fortepian). W 1952 do grupy dołączył również drugi pianista Krzysztof Komeda. Ramy czasowe opowieści wyznacza 1958 rok, kiedy Melomani przestali istnieć.
NOWY NUMER. Jako że pamięć ludzka jest zawodna, wiedzę na temat przeszłości gromadzą archiwa, przechowujące dokumenty w postaci tekstów, zdjęć, filmów nagrań, przedmiotów. Wszystko to są świadectwa czasów, w jakich powstały. Chcecie wiedzieć, jak było naprawdę? Tam szukajcie odpowiedzi, choć to zadanie nie jest proste. Trzeba dotrzeć do materiałów „czystych”, nienaznaczonych propagandowym stygmatem, tworzonych bez intencji, jedynie z myślą, by ocalić pamięć. Takim zasobem materiałów „źródłowych” są archiwa społeczne, dokumentujące codzienność, historie lokalne, prezentujące przeszłe wydarzenia widziane oczami zwykłego człowieka.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022 pod hasłem „Początek nowego świata” przygotowali dużą dawkę mocnego teatru. Nie uciekając od aktualnych społeczno-politycznych lęków i wyzwań, zaproponowali różnorodne formy artystycznego wyrazu, spotkania i dyskusje, pomagające oswajać trudny czas i tworzyć przestrzeń do budowania własnych enklaw, pozwalających zachować poczucie sensu istnienia i działania. Pisze Paulina Ilska.
Putin bez wątpienia „dziedziczy” idee rosyjskiego nacjonalizmu, szowinizmu, a nawet faszyzmu. Nacjonalizm jest jednak tylko fragmentem kultury rosyjskiej. W Rosji istniała i istnieje również inna kultura – europejska, liberalna, wolnościowa – choć w rzeczywistości autorytarnej często musi schodzić do podziemia. Pisze prof. ANDRZEJ DE LAZARI, historyk idei i rosjoznawca.
Sezon 2022/2023 zapowiada się w Teatrze Powszechnym w Łodzi intensywnie i różnorodnie - Powszechny jak zawsze podejmie ryzyko artystyczne związane z poszukiwaniem nowych sztuk i prapremierowym konfrontowaniem ich z widzem.
W sobotę 27 sierpnia 2022 roku zmarł w Warszawie łódzki grafik, malarz i rysownik, przedstawiciel polskiej szkoły plakatu -  Ryszard Kuba Grzybowski, który był związany z "Kalejdoskopem" od początku jego istnienia, czyli od 1974 roku. Pogrzeb - 8 IX o godz. 12 na cmentarzu "na Mani".
od 9 WRZEŚNIA 2022

Kartoteka więźniów Radogoszcza

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Oddział Martyrologii Radogoszcz), w przestrzeni wystawy stałej „Zabrał ich ogień… Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej” 9 IX o godz. 17 zostanie uruchomiona Kartoteka Więźniów Radogoszcza.