Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Odpowiedzi na pytanie, jaki miałby być początek nowego świata, będący hasłem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022, można szukać w różnych obszarach. Jednym z nich jest klasyka literatury. Warto przyjrzeć się dwóm inscenizacjom w ramach festiwalu: „Kongresowi futurologicznemu” Stanisława Lema w reżyserii Daniela Adamczyka i „Bovary” na podstawie tekstu Gustave’a Flauberta, w reżyserii Joanny Lewickiej. Pisze Paulina Ilska.
Maciej Świerkocki, łodzianin, tłumacz literatury anglojęzycznej, felietonista "Kalejdoskopu", zdobył Nagrodę Literacką Gdynia za przekład "Ulissesa" Jamesa Joyce'a (Wydawnictwo Officyna, Łódź 2021). Werdykt jury 17. edycji nagrody ogłoszono 26 sierpnia 2022 roku.
RECENZJA. Wygięta stal w abstrakcyjnej kompozycji Katarzyny Kobro nabiera nieoczekiwanego i niezamierzonego przez autorkę znaczenia – umieszczony w czarnej przestrzeni i wydobyty białym światłem kształt przybiera wymowną formę. U jak Ukraina. Czerń i biel jako tło prac są zresztą na tej wystawie znaczące – nie ma mowy o winie obu stron konfliktu. Jest agresor i ofiara. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Poruszające monologi, diaboliczne układy taneczne, materiały wideo z zarejestrowanymi katastrofami naturalnymi stają się scenerią współczesnej opowieści o ludziach naznaczonych śmiercią. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.
4 WRZEŚNIA 2022

Z zawiązanymi oczami

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka na Stawach Stefańskiego w sekcji Polsko-ukraińskie kino plenerowe pokazany zostanie ukraiński film „Z zawiązanymi oczami”. Film opatrzony jest polskimi i ukraińskimi napisami.
RECENZJA. Anturaż wnętrz potężnej huty jest niesamowity; człowiek – nawet ten w żołnierskim rynsztunku – zdaje się w nim bezbronną, wątłą istotą. Dobrze uchwycił to na zdjęciach z Azowstalu Dmytro Kozacki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
18 sierpnia 2022 r. w wieku 68 lat zmarł Jacek Lewkowski, przez ponad dwadzieścia lat związany z Łódzkim Domem Kultury – najpierw jako kierownik, a następnie zastępca dyrektora naczelnego.
W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź rozpoczynają się prace nad kolejną wystawą. „Materia Kina” pozwoli zwiedzającym uczestniczyć w przygodzie, jaką jest film, w interaktywnej „grze w film”: od powstania scenariusza, przez budżet, casting i pracę na planie, po postprodukcję i dystrybucję. To druga ścieżka edukacyjna w NCKF po „Kinie Polonia”, która powstaje od grudnia 2021 roku i będzie opowiadać o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.
RECENZJA. Młodzi designerzy często wyrażają w swoich projektach wrażliwość społeczną – empatię wobec osób niepełnosprawnych, chorych, skrzywdzonych. Wykorzystując swoje umiejętności, próbują im ulżyć. Albo wspomóc pozytywne doznania ludzi zdrowych. Tak postrzegają współczesną rolę projektowania użytkowego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości” na podstawie książki obrazkowej Kobiego Yamady, szekspirowska „Burza” w tanecznej interpretacji Sary Kozłowskiej, a także laboratorium performatywnych sposobów komunikacji młodzieżowego Squatu Teatralnego – trzy zespoły teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi.