Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. „Hipnagogi” Zbigniewa Olszyny to przedstawienia z pogranicza jawy i snu, gdzie fantasmagoryczne przestrzenie wypełnione są formami, które wymykają się jednoznacznemu określeniu. W surrealistycznych kompozycjach artysta bada kontrasty, wzajemne ścieranie się materii i natury poszczególnych elementów obrazu. Pisze Maria Mażewska.
Muzeum Sztuki otrzyma milion złotych dofinansowania zadania „Rozwój Kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi – edycja XI” w ramach programu „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, odpowiadając na zapotrzebowanie czytelników, od 2016 r. tworzy kolekcję komiksów. Obecnie Biblioteka ma ponad 4800 tytułów.
Jeden z najładniejszych, ale również jeden z najbardziej zaniedbanych łódzkich zabytków - secesyjna kamienica przy ul. Zachodniej 76 - odzyskuje świetność. W odnowionych wnętrzach  powstanie biblioteka, której wiodącym tematem będzie historia Łodzi i jej mieszkańców.
Zespół artystyczny Teatru im. Jaracza w Łodzi protestuje przeciw powołaniu na stanowisko dyrektora instytucji Michała Chorosińskiego. Do mediów rozesłano list adresowany do Urzędu Marszałkowskiego, który prezentujemy poniżej.
Sławna lipa, pod którą młody Reymont tworzył swoje pierwsze utwory, rośnie w Prażkach. Natomiast w Rogowie pisarz przeżył tragiczną miłość do żony urzędnika kolejowego. Śladami twórców i tropem fabuły można poruszać się po elektronicznej mapie, którą stworzyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna.
Klaudia Pieniak jest jedną z dwóch laureatek nagrody „Kalejdoskopu” w XXXIX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi. W jej cyklu czarno-białych fotografii „Mistyfikacje” urzekła nas ich dojrzałość, świadomość formy – roli kompozycji czy światła – oraz metaforyczność. Do tego artystka znalazła sposób na atrakcyjne zaprezentowanie prac: umieściła je w czarnych ramkach tworzących małe gablotki i podświetliła.
– To jest film nie o kazirodztwie, ale o miłości, macierzyństwie, samotności i o walce o siebie przeciw całemu światu – o swoim nowym filmie „Głupcy” mówi TOMASZ WASILEWSKI, z którym Mariola Wiktor rozmawiała podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
RECENZJA. Charakterystyczne dla artysty operowanie na płótnie wieloma technikami graficznymi i malarskimi sprawia, że przedstawienia zdają się żyć własnym życiem i ulegać nieustannym przemianom. Nakładające się na siebie warstwy linii, barw i faktur przywodzą na myśl struktury materii organicznej, tym samym pozwalając wpisać sztukę Piotra Pasiewicza w nurt abstrakcji biomorficznej. Pisze Maria Mażewska.
Reprezentanci województwa łódzkiego – Kazimiera Balcerzak oraz Kapela Romana Wojciechowskiego – zostali laureatami 47. Gali Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Otrzymali najważniejsze i najdłużej przyznawane wyróżnienia w dziedzinie kultury ludowej w Polsce.