Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Akademia Muzyczna w Łodzi udostępnia wnętrza swojej głównej siedziby – dawnej fabrykanckiej rezydencji Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej – dla zwiedzających. Pałac może się zatem znaleźć w programie wakacyjnych wycieczek po Łodzi. To świetna okazja do poznania dziedzictwa kulturalnego miasta, zwłaszcza jego industrialnej przeszłości, oraz zobaczenia na żywo perły łódzkiej architektury.
– To jest dla mnie przede wszystkim powrót do młodości – tak mówiła o wizycie w Łodzi ANNA DYMNA, odsłaniając swoją gwiazdę w Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej. Na spotkanie z aktorką Wajdy, Swinarskiego, Hoffmana, czy Kutza, filmową i serialową Barbarą Radziwiłłówną, Melanią Barską z „Trędowatej”, czy wnuczką Pawlaka z „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”  przyjechali fani nie tylko z Łodzi. Jeden z nich – mężczyzna na wózku inwalidzkim – wręczył jej własnoręcznie zrobioną maskotkę.
Przemierzanie województwa łódzkiego szlakami Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. To ciekawy pomysł na wakacyjno-weekendowe wyprawy.
RECENZJA. Kiedyś człowiek żył blisko natury, stanowiąc część odwiecznego cyklu. Łąki i lasy, drzewa i kwiaty, rzeki i rozlewiska były światem. Dziś są tylko przyrodą, a człowiekowi wydaje się, że uczynił naturę sobie poddaną. To podstawowa konstatacja i fundament filmu dokumentalnego Łukasza Dębskiego „Gdy diabeł mieszkał za miedzą”, wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
Po publikacji tekstu prof. Agnieszki Matusiak „Rozstrzelane odrodzenie 3.0” napisał do nas przywoływany przez autorkę prof. Tadeusz Klimowicz, który nie zgadza się z interpretacją jego poglądów na temat rosyjskiego imperializmu i przyczyn agresji na Ukrainę przedstawioną przez prof. Matusiak. Oto jego polemika.
Trwa drugi nabór wniosków do tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. Do konkursu zgłaszane mogą być projekty filmów: fabularnych pełnometrażowych, dokumentalnych, animowanych. Do podziału jest przynajmniej 500 tys. zł. Wnioski można składać do 17 lipca.
Jak niszczycielski potencjał agresywnego imperializmu zawiera w sobie „wielka kultura rosyjska”, przekonuje prof. Agnieszka Matusiak, slawistka, szefowa Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. – Tak, wielka, wspaniała literatura, kultura rosyjska jest odpowiedzialna za to, co dziś dzieje się w Buczy, Irpiniu, Borodziance, Hostomelu, Makarowie, Czernihowie, Mariupolu, Chersoniu – pisze prof. Matusiak w odpowiedzi na głosy protestu przeciw ostracyzmowi, jaki spotkał kulturę rosyjską na świecie z powodu zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.
Rozpoczał się nabór do sekcji Pitching i na warsztaty w ramach tegorocznej edycji ANIMARKT Stop Motion Forum, jednego z najważniejszych wydarzeń branży animacji na świecie, która odbędzie się między 5 a 8 listopada w Łodzi. Zgłoszenia projektów filmów animowanych w technice poklatkowej można przesyłać za pomocą formularzy online do końca sierpnia.
Jan Szymański, instrumentalista z Albinowa zdobył główną nagrodę na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (24-26 czerwca 2022 r.)
2 LIPCA 2022 - 21 SIERPNIA 2022

Fotonbit Omuleckiego

Galeria Ogrodowa8 zaprasza na wystawę „Fotonbit” prezentującą prace Igora Omuleckiego, artysty wizualnego i wykładowcy.