Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Muzeum Miasta Łodzi można zrobić sobie zdjęcie na kultowym fotelu RM58 zaprojektowanym przez Romana Modzelewskiego. Od 28 marca fotel ten będzie można spotkać w różnych miejscach Łodzi. Tego dnia także odbędzie się Quiz z wiedzy o artyście, jego epoce oraz mieście, w którym tworzył. To pierwsze z zaplanowanych wydarzeń w ramach Roku Romana Modzelewskiego.
Karnawał, kar nawał, nawał kar – to, co było zabawą, zyskuje nagle znamiona plagi. Granice sacrum i profanum ulegają zamazaniu – wielką zabawę od wielkiej rozróby dzieli jedno hasło nieopatrznie rzucone w tłum. Najnowszy spektakl projektu „Nowy i Młodzi” w Teatrze Nowym zyskał niespodziewany (choć wyśniony w koszmarach) wymiar jeszcze przed prapremierą.
Początek II wojny światowej. Łódź. Młoda nauczycielka Laura z miłości do męża pochodzenia żydowskiego podejmuje drastyczną decyzję i dobrowolnie zamieszkuje z jego rodziną w łódzkim getcie. Książka Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta" ukaże się 16 III.
RECENZJA. Całą gamę efektów kształcenia na wszystkich kierunkach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi można oglądać na dużej wystawie najlepszych dyplomów magisterskich i licencjackich zrealizowanych na uczelni w 2021 roku. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Pełnometrażowy film animowany „Nawet myszy idą do nieba” zdobył Czeskiego Lwa - nagrodę Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. W tej czesko-francusko-polsko-słowackiej koprodukcji za realizację blisko połowy małych lalkowych aktorów myszy, kretów, chomików i ryjówki odpowiadali twórcy z Łodzi.
od 12 MARCA 2022 / 17 MARCA 2022

"Atrament. Wczoraj. Żyrafa" - premiera

Najnowsza, czwarta komedia Juliusza Machulskiego napisana specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi - Polskiego Centrum Komedii, wchodzi do repertuaru teatru 12 III. 
Plany utworzenia Miejskiej Strefy Kultury, czyli połączenia pięciu łódzkich domów kultury, wywołały trwające prawie dwa lata protesty środowiska – pracowników instytucji i ludzi kultury. Często padały pytania o cel tej operacji. Czy jest jakiś plan? Czy powstała filozofia działania połączonych placówek? Czy może została opracowana nowa polityka kulturalna, której narzędziem jest przeprowadzana centralizacja? Pyta Bogdan Sobieszek.
NOWY NUMER. Nawet decydenci oficjalnie przyznają (a przynajmniej publicznie nie zaprzeczają), że kultura jest ważnym narzędziem kształtującym rzeczywistość społeczną. Dlatego władzy zależy, aby formułować politykę kulturalną w postaci dokumentów wyznaczających priorytety dla podległych jej instytucji. Miasto musi rozstrzygnąć, czy kultura będzie dodatkiem do jego budżetu marketingowego, czy może ważniejsze jest, żeby głębiej wejść w lokalną społeczność. Z jakiej zatem strategii rozwoju wynika idea Miejskiej Strefy Kultury powstałej z połączenia pięciu placówek mimo gwałtownego sprzeciwu ich pracowników?
od 26 LUTEGO 2022

Premiera „Don Juana”

Uwodzi wszystkich – nie tylko kobiety. A może sam daje się uwieść wizji niemożliwej wolności? W przewrotnej interpretacji Radosława Rychcika cyniczny manipulator, kłamca, kpiarz i bezbożnik odsłania drugie oblicze: niespełnionego Romea i niepokornego kontestatora zaściankowej rzeczywistości. „Don Juan” Molière’a na deskach Teatru Nowego od 26 II.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, jako pierwszy w kraju, stworzył platformę internetową dla podlegających sobie jednostek kultury – „Drzwi do kultury” (drzwidokultury.pl). Internauci uzyskali dostęp do spektakli, oper, koncertów, filmów, zabytków, książek, ale również warsztatów, wykładów, lekcji muzealnych, szkoleń, wywiadów, recenzji. Wszystko za pośrednictwem smartfona, laptopa czy komputera, bez wychodzenia z domu.