Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 26 LUTEGO 2022

Premiera „Don Juana”

Uwodzi wszystkich – nie tylko kobiety. A może sam daje się uwieść wizji niemożliwej wolności? W przewrotnej interpretacji Radosława Rychcika cyniczny manipulator, kłamca, kpiarz i bezbożnik odsłania drugie oblicze: niespełnionego Romea i niepokornego kontestatora zaściankowej rzeczywistości. „Don Juan” Molière’a na deskach Teatru Nowego od 26 II.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, jako pierwszy w kraju, stworzył platformę internetową dla podlegających sobie jednostek kultury – „Drzwi do kultury” (drzwidokultury.pl). Internauci uzyskali dostęp do spektakli, oper, koncertów, filmów, zabytków, książek, ale również warsztatów, wykładów, lekcji muzealnych, szkoleń, wywiadów, recenzji. Wszystko za pośrednictwem smartfona, laptopa czy komputera, bez wychodzenia z domu. 
RECENZJA. Spektakl „Tata” wpisuje się w społeczną dyskusję nad zmianą w postrzeganiu roli ojca. Patriarchalna wizja niezłomnego, nie poddającego się emocjom mężczyzny, „głowy rodziny”, na której barkach spoczywa zapewnienie rodzinie jak najlepszego bytu, powoli ulega przekształceniu. Pisze Weronika Żyła.
od 4 MARCA 2022

Prapremiera "Słabych"

Teatr im. Jaracza zaplanował na 4 III prapremierę spektaklu "Słabi". Nieporadni, introwertyczni, niepewni i nieszczęśliwi. Zbyt wrażliwi i bezradni wobec wyzwań codzienności. Słabi. Tacy są bohaterowie dramatu Magdaleny Drab.
RECENZJA. Spokojnie, tym razem nie zostaną urażone niczyje uczucia. Chyba że wyznawców Michaela Jacksona, którego wizerunek odbiega od ikonicznych. Paweł Hajncel nie jest tylko prowokatorem, jest przede wszystkim komentatorem rzeczywistości, dającym sobie prawo do przekazywania prawdy. Szczerym i wolnym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Pojawił się poświęcony Łodzi album fotograficzny "Wrażliwość miasta". Autorami są Bogdan Jankowski, łódzki socjolog piszący o Łodzi, oraz Beata Gambrych-Naze.
O książce poetyckiej kutnowskiego poety Arkadiusza Aulicha zatytułowanej "Skądinąd" pisze Kinga Młynarska. Tomik ukazał się pod koniec roku nakładem wydawnictwa Kwadratura.
WYWIAD. O projekcie „WSPÖŁGŁØSY. Chööör i Kwintet Marcela Balińskiego”, zrealizowanym wspólnie przez chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i doświadczonych muzyków improwizatorów: Rafała Różalskiego, Bartosza Szablowskiego, Bartosza Skibińskiego, Marcina Zabrockiego i Jakuba Gutkowskiego mówi Marcel Baliński.
Esej filmowy irańskiego reżysera Mohammadrezy Farzada „Subtotals” zrealizowany w Laboratorium Narracji Wizualnych działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi zostanie pokazany 13 lutego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2022 w ramach prestiżowej, interdyscyplinarnej sekcji Forum Expanded.
Teatr Pinokio zaprasza 12 II na premierę reżyserowanego przez Bartosza Kurowskiego spektaklu "Mój cień jest różowy", opartego na picturebooku Scotta Stuarta pod tym samym tytułem. To poruszająca, choć nieoczywista historia o odwadze do bycia sobą, a także o współodpowiedzialności, wspólnocie i współbyciu, które potrafią pokolorować największe lęki.