Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Grand Prix festiwalu zdobył zespół Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za spektakl „Amatorki” w reżyserii Pawła Miśkiewicza.
6 CZERWCA 2024 - 1 WRZEŚNIA 2024

Femigrafika

Irena Keckes, Martyna Rzepecka, Ana Vivoda, Katarzyna Zimna pokażą swoje prace na wystawie "Femigraphic". Otwarcie 6 VI o godz. 18 w Galerii Willa.
od 29 MAJA 2024

Kalejdoskop 06/2024

NOWY NUMER. Dziś mainstreamem w kulturze jest to, co medialnie widoczne, co ma dużą oglądalność. Alternatywę zaś stanowią zjawiska i postawy pozostające w cieniu, na uboczu globalnej uwagi. Podział ten przebiega w poprzek systemów wartości, światopoglądów, ocen merytorycznych oraz tego, co oficjalne, instytucjonalne albo prywatne i oddolne. Kultura alternatywna stoi zatem w opozycji do medialnych mód, wzmożeń i masówek. Realizuje się w niszach branżowych, regionalnych, towarzyskich, rówieśniczych. Jej siłą jest pasja, bezinteresowność, poświęcenie. Mimo upływu lat, mimo zmian, jakim podlega rzeczywistość społeczna, nieco odmiennie rozumiana alternatywa wciąż podszyta jest buntem, niezgodą na otaczający świat, potrzebą zamanifestowania swojej odrębności.
RECENZJA. Tego na Łódź Design Festiwalu jeszcze nie było. To znak ponurych czasów – jedna z około 20 interesujących wystaw w centrum festiwalowym poświęcona jest urządzeniom militarnym. Takie rzeczy też mają autorów – Leonardo da Vinci jednego dnia malował wspaniałe obrazy, a drugiego projektował machiny wojenne… Tytuł ekspozycji maszyn służących do obrony znakomicie tłumaczy rzeczywistość, w jakiej żyjemy – brzmi: „Nie_pokój”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 25 MAJA 2024

"Mały Książę"

"Mały Książę" w reżyserii Doroty Abbe na scenie Teatru Pinokio w Łodzi to opowieść o odpowiedzialności za drugiego człowieka, o dorastaniu do miłości i przyjaźni, ale też o rodzinnych relacjach i o przygotowaniu na to, co nieuchronne. Premiera - 25 V.
od 1 CZERWCA 2024 / 6 CZERWCA 2024

"Jaś i Małgosia"

Teatr Wielki w Łodzi z okazji Dnia Dziecka przygotował operę familijną "Jaś i Małgosia". Premiera I - 2 VI, premiera II - 2 VI. To baśń operowa w trzech obrazach. Dzieło wykonywane w polskiej wersji językowej.
RECENZJA. Przedstawienie mrozi krew w żyłach, dostarczając solidnej porcji strachu… i zachwytu. Elektryzujący jest już sam tytuł. Wampiry przerażają i fascynują jednocześnie od setek lat, a Drakula, którego pierwowzoru upatruje się w postaci słynącego z okrucieństwa Vlada Palownika z piętnastowiecznej Transylwanii, jest najsłynniejszym z nich. Pisze Magdalena Sasin.
RECENZJA. Otwarcie 42. Festiwalu Szkół Teatralnych upłynęło pod znakiem wielkich nadziei młodych aktorów na karierę, ale też dystansu do zawodu i świadomości, że los artysty może potoczyć się różnymi ścieżkami. Pisze Paulina Ilska.
Jeśli dużo chodzimy, cały czas przetwarzamy obserwowany krajobraz, niejako wchłaniamy go organicznie, zaczynamy nim żyć, a także postrzegać przestrzeń jako tekst. Potem wystarczy go spisać – mówią organizatorki spacerów odbywających się w ramach projektu „Miastopisanie/Miastoczytanie”: Milena Rosiak, Anna Ciarkowska i Magdalena Skrzypczak ze Stowarzyszenia Literackiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało na wakacje ciekawą ofertę edukacyjną dla grup zorganizowanych. Do wyboru są trzy propozycje zajęć połączonych z warsztatami.