Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Uznani łódzcy operatorzy filmowi pokazują swoje zdjęcia i jeśli ktoś nie ma na co dzień świadomości, że film to ciąg fotografii, wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki zmieni ten stan rzeczy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
NOWY NUMER. We współczesnym świecie najważniejsze jest doświadczanie. Opiera się na nim komunikacja międzyludzka i uczestnictwo w kulturze. Teoretycy awangardy przewidzieli to już sto lat temu. Żeby muzea mogły dobrze wykonać swoją pracę, odbiorca nie może być biernym konsumentem, a musi stać się współtwórcą wystawy. Widz to nie tylko oko rejestrujące obrazy i komunikaty, to przede wszystkim ciało poruszające się w konkretnej przestrzeni. Muzeum musi stać się forum dyskusji i współdziałania, miejscem dla emocji i rozmaitych interpretacji.
RECENZJA. Nowoczesne wystawy sztuki są takie dzięki nowatorskiemu myśleniu ludzi żyjących dawno temu. Jak uniwersalne były pomysły przedstawicieli awangardy, widać najlepiej, gdy uświadomimy sobie, że od stu lat w wystawiennictwie nie wymyślono nic lepszego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Łódzki Dom Kultury zakończył realizację projektu z zakresu edukacji architektonicznej, skierowanego do nauczycieli, edukatorów i animatorów kultury, którzy na co dzień realizują zadania związane z przedmiotami artystycznymi. Projekt zatytułowano "Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych".
Teatr Improwizacji Ferment zaprasza na cykl warsztatów z improwizacji teatralnej w trzech różnych grupach. Zajęcia pomagają m.in. w zwiększeniu samoświadomości i pewność siebie, porzuceniu strachu przed wystąpieniami publicznymi, byciu otwartym na ludzi i słuchaniu drugiego człowieka, wykształceniu nawyku realizowania zamiast tylko planowania.
NOWY NUMER "KK". W internecie ukazał się drugi numer "Kalejdoskopu Kultury". Jak pisze redaktor naczelny Łukasz Kaczyński: Pamiętając o postawionych wcześniej i przez innych cennych diagnozach sytuacji szkolnictwa wyższego, widzimy potrzebę kontynuowania wielokierunkowej, zaangażowanej (meta)refleksji, głośnego upominania się, a nawet wołania o wolną wszechnicę rozumianą szeroko, jako alternatywną, w miarę możliwości ahierarchiczną platformę dialogu i transmisji wiedzy.
Muzeum Kinematografii do 2021 roku nie posiadało muzealnego katalogu zbiorów online. Dotychczasowe efekty prac związane z digitalizacją były udostępniane na stronie internetowej www.cyfrowe.kinomuzeum.pl. Dofinansowanie MKiDN w ramach programu Kultura Cyfrowa 2021 umożliwiło implementację systemu do udostępniania zasobów cyfrowych online oraz podniesienie standardów systemu baz. W ramach projektu poddano konserwacji i zgromadzono wiedzę na temat 121 eksponatów z muzeum.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową - zajęcia "dla pożeraczy spektakli, książek, filmów, seriali i gier fabularnych". Uczestnicy będą brali udział w wydarzeniach kulturalnych, a potem pisać teksty na ich temat, które trafią na stronę internetową AOIA. Będą też warsztaty z twórczego pisania.
Na dzisiejszej (22 XII) sesji Rady Miejskiej w Łodzi radni podjęli uchwałę w sprawie nazwania roku 2022 imieniem Romana Modzelewskiego - łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, twórcy kultowego fotela RM58 będącego w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie.
RECENZJA. Taka, na którą panie proszą panów. A właściwie jedna pani zaprasza dwóch panów – swojego byłego męża z jego aktualną żoną i… poznanego niedawno na portalu randkowym chłopaka. Taka planeta, a właściwie kometa singli – wlatująca niespodziewanie na orbitę dostatniego, spełnionego życia pewnego filmowego aktora. Pisze Piotr Grobliński.