Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Koji Kamoji jest jednym z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy. Malarz, twórca obiektów i instalacji. Mieszka i pracuje w Warszawie. Nagrodę im. Katarzyny Kobro za 2020 rok otrzymał 1 grudnia 2021 roku.
RECENZJA. „Ziemia obiecana A.D. 202X” pozytywnie zaskakuje nonszalanckim podejściem do książkowego pierwowzoru i efektownym montażem obrazów filmowych. Na uwagę zasługują też designerskie kostiumy. Pisze Paulina Ilska.
W Akademickim Centrum Designu do 3 XII 2021 można oglądać prace nagrodzone w tegorocznym, 31. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego - Projekt dla studentów ASP w Łodzi.
RECENZJA. Spektakl wyreżyserowany przez Roberta Drobniucha, mimo że zanurzony w baśniowej i onirycznej atmosferze i skierowany przede wszystkim do młodszego widza, przepracowuje trudne zagadnienia. Tak zdecydowane uwypuklenie psychologizmu postaci jest wywróceniem tej opowieści na nice. Pisze Mateusz Bugalski.
NOWY NUMER. To nie jest tak, że wszystkiemu winne są nowe technologie. Świat kształtują ci, którzy nimi zarządzają, mając na uwadze coraz większe wpływy. Dlatego dzisiejsza muzyka popularna traci charakter i autentyczność. Ma być przyjemna i bezpieczna. Nad wszystkim czuwa algorytm i format wygładzający dźwięki wedle uśrednionego gustu. Ci, którzy grają muzykę oryginalną, ambitną, niepokorną, trafiają do coraz bardziej kurczącej się niszy. I nawet nie zauważamy, że na każdym kroku to algorytm podpowiada, co ma nam się podobać.
DYSKUSJA. Problemy dotyczące kondycji i przemian przestrzeni łódzkiego śródmieścia, ale też ochrony elementów tożsamości miasta, nie są wątkami zbyt popularnymi. Mało interesuje się nimi lokalna społeczność, niechętnie i rzadko podejmują te tematy miejscowi dziennikarze. Piszą urbaniści: Jan Salm i Jacek Wesołowski.
Paweł Łoziński za „Film balkonowy” otrzymał Grand Prix 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. To piąta Biała Kobra w dorobku reżysera. O nagrodzonym filmie pisze Bogdan Sobieszek.
Warsztaty z robotyki, zabawa klockami Linden, zajęcia małego chemika, możliwość zorganizowania urodzin, to jedynie kilka z wielu propozycji, które oferować będzie Monosfera Kreatywności, nowa atrakcja kompleksu Monopolis. Co ważne, Monopolis angażuje się też społecznie. Przestrzenie Monosfery będą dostępne również dla dzieci wykluczonych.
od 17 GRUDNIA 2021

"Niepamięć" - premiera

17 XII o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru im. Jaracza odbędzie się premiera spektaklu „Niepamięć” Marka Modzelewskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka.
RECENZJA. To nie będzie tekst o biologii, ale o biologiczności, która spotyka się z metafizyką. Tkanka to bowiem tytułowy motyw wystawy w Galerii Imaginarium, który łączy prace trzech artystek z łódzkiej grupy 0+: Anny Frąckowicz, Izabeli Łapińskiej i Tamary Sass. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.