Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Przeprowadzono konserwację czterech zabytkowych pojazdów konnych, które przechowywane były w miniskansenie przy muzeum.
RECENZJA. Gdyby to dzielnice oskarżano o przestępstwa i wykroczenia, Bałuty byłyby pierwsze na liście podejrzanych. Na pewno ta zła w powszechnej opinii dzielnica byłaby obserwowana, może dostałaby kuratora. Być może opieka społeczna sprawdzałaby, czy dobrze wychowuje swoje dzieci. O książce Tomasza Włodkowskiego „Zła dzielnica” pisze Piotr Grobliński.
Miasto Filmu UNESCO straciło kolejny festiwal filmowy. Forum Kina Europejskiego Cinergia nie odbędzie się drugi rok z rzędu. Organizujące go Stowarzyszenie Łódź Filmowa postawione zostało w stan upadłości. Okazało się, że reakcje przeciwników festiwalu Transatlantyk, którego Łódź pozbyła się trzy lata temu, były niczym radość karpi na Boże Narodzenie. Pisze Bogdan Sobieszek.
od 18 LISTOPADA 2021

Premiera "Tramwaju Tanfaniego"

18 XI do łódzkich księgarń trafi pierwsza książka z serii "Kryminalna Łódź" Wydawnictwa Kusiński. Spotkanie z Marcinem Andrzejewskim, autorem "Tramwaju Tanfaniego", odbędzie się 18 XI o godz. 18 w księgarni PWN (Więckowskiego 13).
WYWIAD. – Znajdziemy w tej powieści fragmenty niezwykle ciężkie, nie czyni to jednak „Ulissesa” dziełem hermetycznym. Można czytać go na wiele sposobów, na przykład jako powieść realistyczną – mówi Maciej Świerkocki, autor nowego przekładu „Ulissesa”, który ukazał się właśnie nakładem łódzkiego Wydawnictwa Officyna. Z Maciejem Świerkockim rozmawia Rafał Gawin.
Teatr Kamila Maćkowiaka odchodzi z Monopolis. Spektakle będą tam prezentowane do końca grudnia, a od stycznia 2022 roku teatr na jakiś czas przeniesie się do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, gdzie przedstawienia będą wystawiane co drugi weekend.
RECENZJA. Dzięki wystawie „Miejsce, sytuacja, okazja, oferta” nieistniejąca Galeria Adres podejmuje dialog ze współczesnymi artystkami. Wokół wyartykułowanego przez Ewę Partum w 1974 roku hasła: „Mój problem jest problemem kobiety” skupiają się performerki i twórczynie sztuk wizualnych, które zostały zaproszone do zaprezentowania swych prac. Pisze Mateusz Bugalski.
Artysta nie musi być osiadłym krajanem. Zobaczy coś ostrzej i dokładniej, nie patrząc na miasto okiem, które zmętniało od długotrwałego nawyku, od nawarstwionych, milcząco omijanych urbanistycznych oczywistości. Pisze Tomasz Majewski.
Publiczność XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2021, oddając swoje głosy (internetowo oraz tradycyjnie – wypełniając karty plebiscytowe), przyznała tytuł Najlepszego Spektaklu przedstawieniu "3SIOSTRY" w reżyserii Luka Percevala (koprodukcji TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie).
od 1 LISTOPADA 2021

Rusza Miejska Strefa Kultury

Od 1 XI 2021 r. zaczyna funkcjonować w Łodzi Miejska Strefa Kultury. Nowa instytucja powołana została w oparciu o pięć dotychczas działających domów kultury - pomimo protestów ich pracowników i innych osób związanych z kulturą.