Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Ułańska szarża? Tak, ale raczej na monopolowy. Edward Dwurnik obnaża nadymanie mitów dotyczących polskości. Ale nie obśmiewa ich, może nawet je szanuje – na jego obrazach bywa, że husarskie skrzydła wyrastają na plecach robotnikom, gdy nabierają oni krzepy i odwagi, by walczyć o swoje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Inspirujące książki dla młodych i nastoletnich czytelników zostały zgromadzone w Dziale Dziecięcym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. Różnorodny zbiór literatury jest stale aktualizowany i dostosowany do potrzeb i zainteresowań  młodych czytelników.
Intuicyjny, przejrzysty i funkcjonalny – Teatr Muzyczny w Łodzi ma nowy system zakupu biletów online, połączony z repertuarem na stronie internetowej teatru. Wraz z systemem rusza sprzedaż biletów na wyczekiwaną premierę musicalu „Pretty Woman”.
RECENZJA. Członkowie zespołu Alles w ostatnim wywiadzie dla „Kalejdoskopu” (06/21) mówili, że każda ich płyta jest inna. Kiedy jednak posłuchałem czterech albumów, które ukazały się od 2014 roku, wraz z ostatnim „Lost”, stało się dla mnie oczywiste: to wciąż ten sam zespół. Pisze Bogdan Sobieszek.
Leon Weintraub przeżył Litzmannstadt Getto i Auschwitz. Doskonale pamięta każdy szczegół rozstania z matką. Powiedzieli sobie, że wkrótce się spotkają, następnego dnia już nie żyła – wraz z siostrą zostały zagazowane.
Do rozpoczęcia 12. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (30 IX - 7 X) pozostało ponad dwa miesiące, ale organizatorzy już czekają na zgłoszenia krytyków i twórców filmowych. Podczas festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy „Krytyk Pisze” i „Krytyk Mówi” oraz Konkurs Etiud i Animacji.
Kiedy usłyszałem o planach otwarcia w Muzeum Kinematografii wystawy stałej „Łódź filmowa”, zdziwiłem się – miasto przecież prowadzi (z kłopotami, ale jednak) w EC1 Wschód wielką inwestycję poświęconą kulturze filmowej. Jedną z trzech wystaw, współtworzących kompletną wizję, będzie „Kino Polonia” – po co to dublować? – pytałem. W skromnych warunkach lokalowych pałacu Scheiblerów postanowiono opowiedzieć o tym samym, choć z perspektywy Łodzi.
Witold Jabłoński – łodzianin, pisarz oraz tłumacz. Zdarzyło mu się w życiu być dyrektorem oraz dziennikarzem. Za młodu był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pisze horrory, czasem kryminały, powieści obyczajowe, a przede wszystkim fantasy – historyczne i słowiańskie. Zajmuje się również przekładami rosyjskiej literatury science fiction.
ROZMOWA. Bardzo bym chciał nawiązać do czasów, kiedy z muzeum „wychodziło” kilkanaście ekspedycji naukowych, a dział konserwacji był liderem w Polsce w swojej dziedzinie. Potencjał jest olbrzymi – mówi Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.
W lipcu Biblioteka Miejska w Łodzi uruchamia ofertę dla obcokrajowców mieszkających na terenie miasta. „Biblioteka dla każdego” to projekt finansowany z funduszy norweskich. Migranci z Białorusi będą się uczyli języka polskiego i korzystali z porad specjalistów.