Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. Wirtualna Rzeczywistość (VR) to medium o wielkiej sile oddziaływania i szerokich zastosowaniach – od medycyny, przez szkolenia, komunikację i pracę na odległość, po terapię, sport i rozrywkę. Ma zarówno moc traumatyzowania, jak i wyciągania z traumy. Jest się czego bać? Pisze Bogdan Sobieszek.
FELIETON. Szkoła podstawowa. Z zewnątrz wchodziło się wprost na korytarz. Śmierdziało pastą do podłóg, żółtordzawy kolor farby kłuł w oczy, szatnia była naprzeciwko. Stała tam pani szatniarka z tak zwaną zajęczą wargą. Ani imienia, ani nazwiska, ani twarzy. Nic nie przetrwało. Tylko tyle, że mówiła niewyraźnie, i ta nieszczęsna warga. I że miała granatowy fartuch. Pisze Łukasz Maciejewski.
Kolekcje mody Arkadiusa i Duetu Rad trafiły do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Cztery kolekcje docenianych na świecie współczesnych projektantów zaskakują, zachwycają formą, ale także – przez poruszane tematy – mierzą się z historią i kulturową tożsamością Polski.
TEMAT NUMERU. Truizmem jest dziś stwierdzenie, że żyjemy w społeczeństwie medialnym. „Nasze życie toczy się raczej w mediach niż z mediami – żyjemy życiem medialnym” – pisze Mark Deuze w artykule w „Media, Culture & Society” z 2011 roku. Natomiast wciąż nie przestaje zaskakiwać szybkość zachodzących w mediach zmian oraz ich konsekwencje dla funkcjonowania społeczeństw. Pisze Patrycja Chuszcz.
1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie jedną z Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” odebrała reprezentantka województwa łódzkiego Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.
Otwarte 29 czerwca Akademickie Centrum Designu (ACD), to organizacja skupiająca wydziały projektowe ośmiu polskich publicznych uczelni artystycznych. Głównym celem ACD jest nawiązanie współpracy między biznesem a nauką poprzez wspólne badania rozwojowe i projektowe. Budynek dla ACD został przekazany przez Urząd Miasta Łodzi, prace remontowe, rewitalizacyjne i dostosowawcze trwały dziesięć lat. Łączny koszt inwestycji wynosi ponad 23 mln zł, z czego ponad 7 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pozostała część środków pochodzi z programów dotacyjnych Unii Europejskiej.
„Przystanek pandemia” to temat pierwszego numeru „Kalejdoskopu Kultury”, nowego czasopisma kulturalno-naukowego – pierwszego o takim charakterze, osadzonego w Łodzi i pierwszego w ogóle, które jest efektem kooperacji ważnych ponadlokalnych partnerów merytorycznych. Pismo jest od wczoraj dostępne w wydaniu online.
RECENZJA. Bogdana Konopkę jako reportażystę interesowały różne oblicza funkcjonowania człowieka w świecie, w społeczeństwie, w naturze. Wystawa w Galerii Imaginarium sytuuje je w szerszej przestrzeni – duchowej – która obejmuje swoją aurą całą ziemską rzeczywistość. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
Murale, łącznie ponad dwieście prac, ale też instalacje i rzeźby. Łódź może się pochwalić unikatową w skali świata kolekcją sztuki miejskiej. Dzięki działalności Fundacji Urban Forms (FUF) od 2009 roku w Łodzi powstało ponad sto murali, instalacji oraz innych drobnych obiektów sztuki miejskiej pod wspólną nazwą Galeria Urban Forms. Kolekcja notuje sukcesy w rankingach uznanych międzynarodowych portali i prasy street artowej. Kolejnym celem fundacji jest utworzenie w Łodzi Muzeum Street Artu.
Rewitalizacja 500-metrowej ulicy Włókienniczej ma kosztować blisko 100 mln i władze Łodzi zamierzają uczynić ją sztandarowym przedsięwzięciem w tej dziedzinie. Prace jeszcze trwają, ale to miejsce za rok, jak zapowiada wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi.