Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łukasz Konieczny - z urodzenia łodzianin, z wyboru śpiewak operowy. Głos – bas. Charakter – aktywny, pilny, dynamiczny i skromny. Zawód szlifował w Polsce i w Niemczech. Na jego repertuar składa się ponad pięćdziesiąt ról operowych. Płyta z jego udziałem została nominowana do Fryderyków w kategorii: „Album Roku – Muzyka Oratoryjna i Operowa”. Wkrótce usłyszymy go w Łodzi.
RECENZJA. Przedstawienie „Kto nie ma nic, ten może wszystko” powstało w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, realizowanego przy współpracy Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zamysłem twórców (czwórki młodych reżyserów) było przybliżenie kilku łódzkich historii i „herstorii”. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. „Reinkarnacje” powinny przyjąć formę wystawy objazdowej, która w całej Polsce (albo i dalej) głosiłaby chwałę łódzkiej sztuki. I koniecznie z takim indywidualnym aneksem jak prezentacja Andrzeja Różyckiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
NOWE CZASOPISMO. Istotą pracy nad projektem strony internetowej „Kalejdoskopu Kultury” były zmiana medium, rozumiana dość szeroko, także w obrębie samej sieci, a także swoiste przełamywanie schematów. Najpierw w studiu graficznym Fajne Chłopaki powstał layout wydania drukowanego, który musiał być „przełożony” na realia internetu z zachowaniem charakteru czasopisma. Opowiada Adam Hadrysiak, który odpowiadał za wdrożenie i współtworzenie wydania online "Kalejdoskopu Kultury"
Siedziba ACD jest zlokalizowana w zabytkowym budynku szkoły fabrycznej, należącym do zespołu fabryczno-rezydencjonalno-mieszkalnego Karola Wilhelma Scheiblera na Księżym Młynie. Otwarcie 29 VI.
Trudno o lepszą niż zabytkowy Księży Młyn lokalizację dla wydawnictwa, które specjalizuje się m.in. w historii Łodzi. Tam właśnie, na dawnym robotniczym osiedlu, a konkretnie w tzw. konsumach Scheiblera, mieści się Dom Wydawniczy Księży Młyn. W bogatej ofercie tytułów znajdziemy wiele traktujących o Łodzi, jej historii, wojskowości, infrastrukturze, architekturze, kulturze oraz kuchni. Prezentujemy nowości, jakie ukazały się nakładem wydawnictwa w ostatnich tygodniach.
Łódź jest miastem stworzonym dla „dziejących się w nim” kryminałów. Mamy więc w miarę ładną Piotrkowską, a potem trochę wystarczy od niej się oddalić i już tak ładnie nie jest. Historie dziejące się w tych miejscach – a opisywane przez Macieja Kaźmierczaka, autora powieści „Martwy ptak” – też do pięknych nie należą. Bohaterowie powieści to również postacie mniej lub bardziej przetrącone przez życie.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest najważniejszym w Polsce wyróżnieniem przyznawanym za dokonania artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Laureatką tegorocznej edycji została Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni ozdób z papieru.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza uczniów szkół podstawowych kl. I -VIII z województwa łódzkiego do udziału w konkursie „Picture swój book”.
NOWE CZASOPISMO. Nadszedł moment, w którym chcemy przedstawić Radę Naukową ogólnopolskiego czasopisma "Kalejdoskop Kultury", które powstało z inicjatywy Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoły Filmowej w Łodzi oraz łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i w merytorycznym partnerstwie z Muzeum Sztuki w Łodzi. Pismo zostało afiliowane przy redakcji magazynu "Kalejdoskop", którego wydawcą jest Łódzki Dom Kultury.