Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
NOWY NUMER. Miasto mówi przez sztukę. 20. Fotofestiwal ma być reinkarnacją łódzkiego środowiska artystycznego, które, jak uważa Józef Robakowski, kurator głównego programu imprezy, wciąż ma duży potencjał. A twórcza Łódź to zarówno awangardowe inicjatywy, często wspólnotowe, jak i kultura popularna.
– Wiedząc, że jest to czasopismo mające drukować teksty dłuższe, o pewnym intelektualnym ładunku, choć nie tylko, bo około połowa objętości to teksty publicystyczne, lżejsze, wiersze, rozmowy, kierowałem się intuicją w stronę klasycznych rozwiązań, choć nie przesadnych. Myślałem o tym w kategoriach projektu, który będzie mógł żyć i być dobrze odbierany przez cały czas, nie stając się passe – o pracy nad layotem pisma "Kalejdoskop Kultury" mówi Łukasz Zbieranowski ze studia Fajne Chłopaki
„Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” to internetowe słuchowisko science-fiction autorstwa Cezarego Zbierzchowskiego. 20 maja międzynarodowa Akademia Sztuk Cyfrowych i Nauk (The International Academy of Digital Arts and Sciences) przyznała temu dramatowi audio wyprodukowanemu przez Storytel Poland główną nagrodę Webby Award w kategorii Apps and Software: Education & Reference.
RECENZJA. Czy nowe technologie są jak pędzel, dając podobne do tradycyjnego malarstwa możliwości pracy na statycznej płaszczyźnie, tyle że w innym medium? A może jednak rozszerzają spektrum działań artysty? Wystawa „Obrazy cyfrowe” w Ośrodku Propagandy Sztuki skłania do stawiania takich pytań. Jaka jest odpowiedź? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Wydana w działającym przy Łódzkim Domu Kultury wydawnictwie Kwadratura książka poetycka Ewy Jarockiej "Cienie piszczących psów" została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Oczywiście w kategorii poezja. O tym, czy zdobędzie nagrodę, przekonamy się pod koniec sierpnia.
Drugi raz Łódź Design Festival odbywa się w pandemicznej odsłonie – wystawy nie są prezentowane we wnętrzach budynków, ale w rozstawionych w różnych częściach miasta przeszklonych pawilonach-gablotach, do których nie można wejść. Znajdują się w miejscach ogólnodostępnych i są bezpłatne, co sprawia, że może je obejrzeć każdy. To zaleta. Wadą jest brak pokazów z prawdziwego zdarzenia i festiwalowej atmosfery oraz niemożność przyjrzenia się przedmiotom z bliska. Ale choć to tylko namiastka festiwalu, to jednak zawsze coś.
od 29 MAJA 2021

Premiera "Calineczki"

Na premierę spektaklu "Calineczka" wg Hansa Christiana Andersena zaprasza 29 V Teatr Lalek Arlekin. Nowa realizacja będzie baśnią o dorastaniu, o konieczności zauważenia przemian zachodzących w dzieciach, konieczności wsłuchiwania się w ich głos i oddawania im głosu.
Nauczyciele, pedagodzy, instruktorzy, edukatorzy, animatorzy kultury, młodzież, seniorzy, osoby niezależne działające w kulturze zaproszeni są do udziału w III edycji edukacyjnego projektu Laboratorium Kreatywnego Działania, trwającego od maja do listopada 2021 w Teatrze Chorea i Fabryce Sztuki w Łodzi.
Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych w Łodzi otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu miasta. Łodzianie będą mogli uczestniczyć w koncertach jazzowych, wydarzeniach promujących muzykę klasyczną, folklor czy operę. Wiele z nich odbędzie się w formie bezpłatnej.
Można już zwiedzać (od 5 maja) pierwszą część nowej wystawy stałej „Łódź Filmowa” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Otwarta ekspozycja poświęcona jest rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Prezentuje m.in. fragmenty uważanego za zaginiony filmu „Ziemia obiecana” w reżyserii Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1927 roku, oryginalną suknię wizytową Jadwigi Smosarskiej, pokaz trójwymiarowych przeźroczy w Cesarskiej Panoramie czy legendarną kamerę „Oko”, skonstruowaną jeszcze przed Edisonem przez Kazimierza Prószyńskiego.