Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / maj 2021. To nieco inny „Kalejdoskop”. Poinformowani przez wydawcę o cięciach po pandemicznym roku 2020, przygotowaliśmy „wariant oszczędnościowy” na „okres przejściowy”. I tacy właśnie pytamy dziś o władzę obrazu - z premedytacją zatrzymanego. To ostatni mój wstępniak w „Kalejdoskopie”. Tym z Państwa, którzy zaangażowali się, pisząc listy i petycje, i mieli nadzieję, że wydawca zmieni swoją decyzję, przekazuję niniejszym odpowiedź. Pisze Łukasz Kaczyński, redaktor naczelny od lutego 2017 roku.
NOWY NUMER. O rządach obrazu, czyli projektowaniu druków, komunikatów do sieci i dla przestrzeni miejskiej rozmawiamy z Łukaszem Zbieranowskim (Fajne Chłopaki), Urszulą Tarasiewicz (galeria Pop-up), Magdą Świątczak (Ośrodek Wystawienniczy ŁDK), przyglądamy się jak radzi sobie (a radzi!) Kutnowski Dom Kultury. Mieczysław Kuźmicki pisze o powstaniu, trwaniu i jubileuszu Muzeum Kinematografii, Łukasz Maciejewski o wybitnej kobiecej w roli w pewnym serialu, Aleksandra Talaga-Nowacka zastanawia się nad galeriami w Łodzi po zniknięciu Galerii Manhattan i Atlasa Sztuki.
Publikacja „Wielki przemysł, wielka cisza: łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000” autorstwa Agaty Zysiak, Joanny Kocemby-Żebrowskiej, Marty Madejskiej, Eweliny Kurkowskiej, Marcina Szymańskiego, Wiesławy Różyckiej-Stasiak, Michała Grudy otrzymała nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi. To 29. edycja konkursu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
RECENZJA.Choć nie jest pozbawiona usterek, trzeba ja nazwać znakomitą - o książce "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000" pisze Piotr Grobliński w "Kalejdoskopie" 04/21. Publikacja Stowarzyszenia "Topografie" właśnie została uznana za najlepszą książkę o Łodzi i otrzymała Nagrodę Złoty Ekslibris.
NOWE CZASOPISMO. Kto tworzy Radę Programową odpowiadającą za to, o czym będziecie czytać w "Kalejdoskopie Kultury"? Poznajcie przedstawicieli inicjatorów i partnerów nowego ogólnopolskiego czasopisma kulturalno-naukowego wydawanego w Łodzi.
Kolejne pieniądze unijne zostaną przeznaczone na łódzkie inwestycje. Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zostaną wsparte kwotą ponad 41 mln zł.
Zarząd Województwa Łódzkiego ustalił listę uczniów i studentów, którzy w 2021 r. otrzymają Stypendia Artystyczne Marszałka Województwa. Łączna kwota przeznaczona na wyróżnienia wyniosła 70 tys. zł. Wyłoniono 22 stypendystów.
– Czy jest jakiś powód, dla którego współcześnie nie mielibyśmy się kierować ponadczasowymi mądrościami? – pyta prof. JERZY ZAJADŁO, którego książka „Minima Iuridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych” została wybrana najlepszą książką humanistyczną roku 2020 w Polsce w Konkursie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, organizowanym przez Uniwersytet Łódzki. Autor jest kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
WARSZTATOWNIA. W Europie spektakl teatralny był i jest jedyną w swoim rodzaju mieszanką iluzji i realności. Czym zatem jest aktorstwo? Reżyser teatralny Michał Rzepka przybliża trzy najważniejsze metody aktorskie XX wieku. Zaczynając od metody Konstantina Stanisławskiego.
DZIEJE WARTY. W trakcie zbierania materiałów do książki „Warta. Szkice z dziejów miasta” Jan Pietrzak odnalazł informację, że jednym z niegrodowych starostów warckich (czyli dzierżawcą dóbr królewskich) w latach 1661–1664 był znany poeta baroku Jan Andrzej Morsztyn.