Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W grudniu 2019 r. świętował 70-lecie Wytwórni Filmów Oświatowych, w której spędził większą część zawodowego życia. Odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Stanisław Śliskowski razem z grupą twórców doczekał się takiego podziękowania za współtworzenie polskiej kinematografii. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
RECENZJA. W dużej przestrzeni efekt przeskalowania rzeczywistych przedmiotów byłby jeszcze lepszy – widziane z daleka obiekty Marii Stangret miałyby naturalną wielkość i dopiero wraz ze zbliżaniem się do nich rosłaby skala. Ale gdy w zamian mamy intymność, niech to ona nas cieszy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Obie jednoaktówki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tej grupy widzów, którzy na równi z doznaniami czysto muzycznymi stawiają wrażenia wynikające z gry aktorskiej, a opera jest dla nich przede wszystkim teatrem. Wskazuje to kierunek rozwoju gatunku, jakim jest opera. O „Trouble in Tahiti” i „Głosie ludzkim” w reżyserii Michała Znanieckiego pisze Magdalena Sasin.
od 19 MARCA 2021

Bajka Zjajka dla maluchów

„Bajka Zjajka” to spektakl, na który Teatr Pinokio zaprasza najmłodszych widzów (kategoria wiekowa: 2+) w towarzystwie dorosłych opiekunów, którzy chcieliby zapewnić swoim dzieciom pierwsze doświadczenie teatralne. Sztuka jest zaskakująca jak jajko z niespodzianką.
FELIETON.Jak ważnym twórcą dla polskiego komiksu był autor „Tytusa, Romka i A’Tomka”, nie trzeba pisać. Wie to kilka pokoleń Polaków wychowanych na przygodach dwóch młodzieńców i uczłowieczanego na wiele sposobów szympansa. Pisze Piotr Kasiński.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych przygotował ofertę warsztatów teatralnych dla przedszkoli. To krok w stronę wychodzenia z trybu online do rzeczywistych spotkań.
O koncertach, podczas których hiszpańscy i włoscy punkowcy atakowali go za noszone mundury różnych służb, niedawnym koncercie z kompozycjami orkiestry Henryka Debicha i muzyką, która trafiła do gry „Cyberpunkt 2077” z Grzegorzem Fajngoldem (Fagotem) rozmawia Eliza Gaust.
Najnowszy tom poetycki Krzysztofa Grzelaka „Poborca mocy” ocenia Tomasz Cieślak.
ROZMOWA. Język „Potopii” pasożytuje na kulturze popularnej, ale też na kulturze graficznej państwa narodowego, kulturze wizualnej Polski - mówi młody artysta Kacper Szalecki w rozmowie z Joanną Glinkowską.
23 lutego 2021 r. w wieku 99 lat zmarła Maria Kondek, artystka i poetka.