Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Sztuczna inteligencja już od pewnego czasu nie jest li tylko zagadnieniem z utworów science fiction, a ponieważ coraz mocniej wkracza w nasze życie, musimy się z nią zmierzyć. Także twórcy kultury, AI może bowiem zmienić świat muzyki, filmu czy sztuk wizualnych. Może też zmienić status twórcy. Ba, sama staje się twórcą… Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
8 V 2024 roku poznaliśmy laureatów VII Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy w Łodzi. Podczas finałowego koncertu w pałacu łódzkiej Akademii Muzycznej, wręczono nagrody, a zdobywcy najwyższych laurów mieli okazję jeszcze raz zaprezentować się publiczności. Byli to: Aseman Esmaeilzadeh z Iranu (I nagroda w kategorii oboju) oraz Tianyou Li z Chin (II nagroda w kategorii fagotu).
11 MAJA 2024 - 31 SIERPNIA 2024

Czas w powiewie

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 11 V o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Czas zatrzymany powiewem wachlarzy”. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia 2024 roku.
Miejska instytucja EC1 Łódź - Miasto Kultury otrzymała blisko 29,5 miliona złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na wystawę „Mechaniczne Oko” w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Trwa przygotowanie pierwszego przetargu dla wykonawców. Otwarcie wystawy zaplanowano na 2028 rok.
RECENZJA. Jeszcze młoda, ale już na granicy wieku średniego – co może mieć znaczenie. Wiek 35 lat to limes, próg, którego przekroczenie rodzi niepewność, ale też śmiałość wiążącą się z dojrzałością i nadzieją. Marta Nadolle poświęciła temu zjawisku swoją kameralną wystawę w Galerii Art Hub.
Do 21 czerwca można składać prace na konkurs fotograficzny Potęga Łodzi - Power of Łódź 2024, adresowany zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Organizatorzy od zgłoszonych fotografii oczekują wyjątkowego spojrzenia na Łódź, dostrzeżenia piękna tam, gdzie o nie trudno, wydobycia dodatkowych znaczeń tam, gdzie uroda jest oczywista.
RECENZJA. Budowle i ich resztki, jak kości, pozostają śladami życia długo po jego zakończeniu. Nieprzypadkowo konstrukcje są długowieczne – pozwalają opierać się grawitacji i same opierają się upływowi czasu. A budynek tak jak duży organizm – musi mieć szkielet. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Nośne znaczeniowo jest użycie traktowanych jak przedmioty lalek jako przywiezionych na uroczystość dzieci. Także dziecięce krzesełka użyte jako rekwizyty w opowiadaniu o przeszłości stanowią dobrą wizualną metaforę. Gorszym pomysłem okazały się próby uczynienia z tekstu czarnej komedii. O "Festen" w Teatrze Studyjnym pisze Piotr Grobliński.
od 18 MAJA 2024 / 4 CZERWCA 2024

Tajemniczy ogród

Teatr Nowy zaprasza 18 V o godz. 17 na premierę "Tajemniczy ogród" w reżyserii Justyny Łagowskiej.
Miejska Strefa Kultury przygotowała dwa nowe projekty. Pierwszy, poświęcony tańcowi, już jest realizowany, drugi, edukujący dzieci i młodzież w zakresie patriotyzmu, ruszy w maju.