Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Prime Time zawsze obfitował w ciekawe propozycje artystyczne i projektowe – teraz możemy oglądać tylko te wybrane przez jury. Każda nagroda przypada na inną dziedzinę sztuki lub designu. Przypadek? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Teatr Muzyczny zaprasza na musical „Pretty Woman” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego z udziałem Malwiny Kusior, Rafała Szatana, Olgi Szomańskiej czy Marcina Jajkiewicza. Premiera 27 III.
NASZA AUDYCJA. Czy Łódź jest miastem filmu, a Narodowe Centrum Kultury Filmowej powstanie w założonym kształcie? Słuchajcie naszej audycji "Oko Kalejdoskopu" w Radiu Kapitał, bo o tym w sobotę 6 marca będziemy rozmawiać z Mariuszem Grzegorzkiem, reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowcą i niedawnym rektorem Szkoły Filmowej, obecnie przewodniczącym Rady Programowej NCKF.
TEMAT NUMERU. „O koncepcji malarskiej swojego ukochanego mistrza tak pisał profesor Fijałkowski: „Cykl unistycznych obrazów Strzemińskiego zawsze mnie fascynował, a w miarę jak przybywa lat, jego czysta dramatyczność staje się dla mnie coraz wznioślejsza i coraz bardziej godna szacunku”.
W dobie ekspertów od wszystkiego. Od wizażu, makijażu, balejażu i łupieżu. Może przyda się taki młodzieńczy wierszyk. Młodzieńcze wiersze nie są najlepsze, ale najszczersze.
FELIETON. „Siedzę tu, ale mi też źle” - mówi grana przez Ewę Dałkowską matka w „Badylach” Andrzeja Barańskiego. Reżyser ten, nie pierwszy raz, sięga w Teatrze Telewizji po prozę Tadeusza Różewicza. Pisze Łukasz Maciejewski. 
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Zbliża się debata organizowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej w związku z obecnością Łodzi w sieci Miast Kreatywnych UNESCO i z opracowywaną Strategią Miasta Filmu. Medialnie patronujemy wydarzeniu. O festiwalach jako narzędziach do eksperymentowania i tworzenia nowych rozwiązań dla kultury oraz o strategiach, która umożliwiają większą elastyczność w reagowaniu na zmieniające się realia pisze kolejny z gości debaty – Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi i współzałożyciel Łódź Art Center.
Teatr Chorea zaprasza na spektakl "Schulz: Pętla", na podstawie twórczości Brunona Schulza, w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Przedstawienie będzie grane na żywo, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Spektakl został odwołany.
IN MEMORIAM. Stanisław Fijałkowski, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki ostatniego półwiecza – nie ma w tym słowa przesady – artysta o utrwalonej randze międzynarodowej, którego dzieła znalazły się w kolekcjach blisko 70 muzeów światowych. Także tych najbardziej prestiżowych. Obrazy i grafiki Fijałkowskiego są w nowojorskim Museum of Modern Art, londyńskiej Tate Galery, São Paulo Museum of Art, Galerii Tretiakowskiej, nie licząc zbiorów wszystkich największych polskich muzeów. Pisze Gustaw Romanowski. 
Największe fabryki Łodzi i historie ich pracowników od PRL do transformacji - 3 III o godz. 18 odbędzie się premiera online książki "Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000".