Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / marzec 2021. Kiedy skończyliśmy rozmawiać? Pytam bez pretensji do szerszych kategorii. Myślę o rozmowie, którą prowadzić mogą między sobą związani z różnymi tytułami publicyści i dziennikarze kulturalni, freelancerzy, twórcy, szeroko rozumiani uczestnicy sfery publicznej. Nie próbuję idealizować, zastanawiam się nad samą umiejętnością prowadzenia sporu i miejscami dla niego. Pisze Łukasz Kaczyński we wstępniaku do numeru 03/21.
NOWY NUMER. Temat numeru: „Mistrzowski Fijałkowski”. Dlaczego mistrzowski? Dlaczego wyjątkowy i ważny? Stanisław Fijałkowski odszedł w listopadzie 2020 roku... Na okładce – Grzegorz Fajngold, punk w żabocie, wielbiciel baroku i przebieranek, zaprasza do swojej garderoby. Artysta Kacper Szalecki przekonuje, że każdy ma prawo stworzyć swojego orła z godła, Mieczysław Kuźmicki kreśli sylwetkę Stanisława Śliskowskiego, a Piotr Kasiński wspomina Papcia Chmiela. Piotr Salata-Kochanowski zastanawia się, o czym „strategicznie” marzy Łódź, a Maciej Robert – jak podzielić Europę i w którą stronę. Recenzujemy m.in. nową płytę Hedone.
"Dżwięk jest silnym medium i trzeba mu zaufać" - mówi Rafał Kołacki, muzyk, archeomuzykolog, specjalista filed recordingu, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
od 26 LUTEGO 2021 / 28 LUTEGO 2021

Pamięci Pawła Królikowskiego

"Pawle, zagraj na bis" - to wydarzenie w Zduńskiej Woli, poświęcone pamięci Pawła Królikowskiego, aktora pochodzącego z tego miasta, który zmarł 27 lutego 2020 roku.
GALERIA KALEJDOSKOPU. To miejsce oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Łukasz M. Sadowski, historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Prezentuje prace Krzysztofa Wieczorka.
Łódzkie klocki architektoniczne zostały nagrodzone architektonicznym Oscarem! Projekt otrzymał srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu (IDA) w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Duet projektantów: Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski został wybrany spośród kilkunastu tysięcy zgłoszeń.
Wiedźmin, czyli Geralt z Rivii, został bohaterem marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które powstaje w EC1 Łódź - Miasto Kultury. – Wybór tej postaci jako symbolu powstającej instytucji był oczywisty – mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI, Projekt postaci narysował jeden z czołowych polskich twórców graficznych Przemysław Truściński „Trust”.
FELIETON. „Noce i dnie” znam od dziecka. Wszyscy znamy. Bo do tego serialu się wraca. To jest nasza baza. Jeżeli mówi się, że kino bywa (rzadko) czymś trwałym, na równi z pomnikami architektury czy arcydziełami plastyki, to dzieło Antczaka jest taką konstrukcją. Pisze Łukasz Maciejewski. 
Rocznice skłaniają zwykle do patrzenia wstecz, ale dla Muzeum Sztuki w Łodzi 90-lecie otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. jest również okazją do spoglądania w kierunku jutra.
W ostatnim czasie zmieniły się składy rad Muzeum Sztuki w Łodzi i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.