Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Nigdy nie wiedziałem, co zrobić, kiedy poeta puszcza oko – publicznie, w wierszu. Odwrócić głowę, uśmiechnąć się z fałszywą aprobatą? Nie mam nic przeciwko samemu puszczaniu oka, tworzeniu specyficznego porozumienia z odbiorcą, ufundowanego na dystansie, niedomówieniu, ironii. Pisze Tomasz Cieślak.
Czym był rok 2020 dla Monopolis, rewitalizacyjnej wizytówki Łodzi? Łódzki kompleks biurowo-usługowy mimo niesprzyjających okoliczności odniósł międzynarodowy sukces i wspierał potrzebujących. I nadal rośnie. Jakie są plany na przyszłość?
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi poleca surfowanie po wirtualnej „Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego”: Znajdziemy na niej oznaczenia lokalizacji, z którymi byli związani pisarze, i "miejsc akcji" pojawiających się w tekstach literackich. 
Uniwersytet Łódzki organizuje VI galę wręczenia Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną 2020 roku. Wydarzenie odbędzie się online w niedzielę 7 II o godz. 17.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Łukasz M. Sadowski, historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, członek rady redakcyjnej powstającego „Kalejdoskopu Kultury”. Prezentuje prace Krzysztofa Wieczorka. 
W maju 2021 roku odbędzie się 29. edycja Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: Najlepsza książka o Łodzi, Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej.
RECENZJA. Wieczór debiutów choreograficznych w Teatrze Wielkim w Łodzi zaprezentowano online. Pandemia zadecydowała nie tylko o formie przekazu – wywarła też wpływ na treść powstałych w ostatnich tygodniach spektakli, czyniąc je wyjątkowym świadectwem trudnej teraźniejszości. Pisze Magdalena Sasin.
LITERATURA. Ten wielki łodzianin, znany w całej Europie eseista, tłumacz i dziennikarz, zmarł 26 lutego 2016 roku. Był polskim Niemcem i jednocześnie wspaniałym niemieckim Polakiem. Mija piąta rocznica jego śmierci i setna urodzin. Pisze Andrzej Sznajder. 
Teatr Powszechny w Łodzi rusza z drugim sezonem internetowego serialu teatralnego „Pomoc domowa radzi”. W czwartek 4 II o 18 na YouTubie wyemituje pierwszy odcinek, który będzie dostępny bezpłatnie dla widzów w Polsce i na świecie.
EDYTORIAL. To był nietypowy rok. O jego kształcie i finale w pewnym momencie nie potrafiliśmy nic powiedzieć. Wiele rzeczy (zdrowie, praca, relacje) stało się kwestiami otwartymi, względnymi i niewiele zaczęło zależeć od nas samych (choć np. zdrowie innych zależy od naszej odpowiedzialności). A przecież nic nie skończyło się wraz z końcem 2020 roku. Pisze Łukasz Kaczyński.