Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
ROZMOWA MIESIĄCA. Wierzę, że teatr będzie żył i będzie na niego zapotrzebowanie. Co do pytania, jaki to będzie teatr... Są tacy, którzy twierdzą, że widz będzie oczekiwał uczestniczenia w fikcji, która nie będzie pogłębiała jego traum i problemów, a raczej da wytchnienie, wzruszenie czy uśmiech. Czas pokaże – mówi Marcin Hycnar, aktor i reżyser, od 1 grudnia 2020 r. dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi. Rozmawia Łukasz Kaczyński. 
Muzea i galerie sztuki są wreszcie otwarte. Można zatem oglądać zawieszone do tej pory przez lockdown wystawy.
FELIETON. Z perspektywy tłumacza „Ulisses” to jeden wielki problem translatorski, złożony z tysięcy drobniejszych, które odznaczają się na ogół taką właściwością, że nie można ich definitywnie rozstrzygnąć. Pisze Maciej Świerkocki.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. Swoje stanowisko przedstawia Tamara Kamińska, wieloletnia zastępca dyrektora w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, odpowiadająca m.in. za współpracę z przemysłami kultury i miastami partnerskimi. Autorka aplikacji Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO
2 lutego na cmentarzu katolickim na Dołach o godz. 12.30 odbędzie się pogrzeb Stanisława Śliskowskiego, autora zdjęć do filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych, związanego z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza do udziału w interaktywnej grze teatralnej "Uratuj spektakl". Nagrodą jest dostęp do spektaklu "Lilia wodna" w reżyserii Bartosza Turzyńskiego. 
Koncert na tarasie, wystawy w witrynach do oglądania z zewnątrz budynku – to niektóre propozycje Łódzkiego Domu Kultury na czas pandemii. Plus wydarzenia udostępniane online.
TEMAT NUMERU. Przegląd najciekawszych inicjatyw w trudnym dla kultury roku 2020. Piszą: Aleksandra Talaga-Nowacka, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński.
TEMAT NUMERU. Jak wyglądała kultura „roku zarazy”? Jak walczyła o uwagę dla siebie i jak może wyglądać wkrótce? – podsumowujemy, wybieramy najcenniejsze inicjatywy, prognozujemy. Piszą: Aleksandra Talaga-Nowacka, Magdalena Sasin, Paulina Ilska, Bogdan Sobieszek i Łukasz Kaczyński. 
NOWY NUMER. Temat numeru: „Dziwny rok kultury”: podsumowujemy go i prognozujemy, co wydarzy się w 2021. Pokazujemy działania i rozwiązania, które wydają nam się najciekawsze. Bohaterem okładki i rozmowy miesiąca jest Marcin Hycnar, nowy dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi. Czy najważniejsza łódzka scena dramatyczna może mieć format sceny narodowej i dlaczego serce teatru nie bije przy biurku? Maciej Świerkocki odsłania kolejne kulisy pracy nad przekładem „Ulissesa”, a Łukasz Maciejewski i Mieczysław Kuźmicki piszą o książce Jerzego Antczaka „Jak ja ich kochałem”. Joanna Glinkowska rozmawia o field recordingu z Rafałem Kołackim (możecie jej też słuchać w formie audycji w Radiu Kapitał poszerzonej o efekty nagrań). Nadal obchodzi nas miasto – przypominamy, że o tym, że w Łodzi działała kiedyś Poliklinika Roślin, a miasto było prymusem w dbałości o zieleń pisze, debiutując na łamach, Szymon Iwanowski – społeczny opiekun drzew.