Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
"Awangardowe muzeum" – pod redakcją Jarosława Suchana i Agnieszki Pindery – to pierwsza publikacja, która pozwala rozpoznać awangardową autoinstytucjonalizację jako odrębne i swoiste zjawisko. Proponuje porównanie kilku awangardowych (para)instytucji powstałych między I a II wojną światową. Wydawcą jest Muzeum Sztuki.
Parkour to zjawisko wykreowane we Francji około 25 lat temu o bogatym dorobku międzynarodowym oraz szerokim spektrum. Parkour, potocznie postrzegany jako miejski sport, właściwie jest sztuką pokonywania przestrzeni, a nawet filozofią życia. Ten oddolny ruch szybko stworzył rozległe środowisko i silnie oddziałuje społecznie. Jego miejsce w kulturze jest oczywiste, a jednak niedowartościowane. Rusza nowa inicjatywa Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, poświęcona właśnie parkourowi. 
MIASTO/ZMYSŁ. Zakupy, praca, spotkanie biznesowe, wyjście z dziećmi do parku, a na koniec spotkanie ze znajomymi w lokalu – brzmi jak zwyczajny plan dnia w niepandemicznej rzeczywistości. A gdyby tak dodać, że to wszystko robimy w promieniu kilku minut drogi spacerem od mieszkania? Pisze Piotr Salata-Kochanowski. 
Powstaje Baza Zasobów Wspólnych łódzkiej kultury. Ma wspierać współpracę pomiędzy instytucjami, NGO-sami, artystami czy firmami, które działają w obszarze kultury.
MŁODA SZTUKA. Być może to właśnie wykluczeni z dialogu mogą stanowić podstawę istnienia - mówi Gabriela Porada, artystka multimedialna, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. Swoje stanowisko przedstawia jeden z gości, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds kultury, Robert Piaskowski.
Łódzka Organizacja Turystyczna zaprasza na spacer on-line "Obóz romski w getcie łódzkim". Spacer będzie miał formułę "na żywo". Transmisja będzie się odbywać z obszaru, który od listopada 1941 do stycznia 1942 roku zajmował tzw. obóz cygański. 
RECENZJA Monodram Sławomira Suleja „Mój jazz”, w którym aktor (a zarazem reżyser) wciela się w postać Andrzeja „Idona” Wojciechowskiego wspominającego historię legendarnego łódzkiego zespołu Melomani, na razie z powodu pandemii można oglądać wyłącznie w sieci, ale jego twórcy mają nadzieję, że niedługo będą mogli pokazać swoje dzieło publiczności. Pisze Piotr Grobliński.
ROZMOWA. Wpadłem na pomysł, by jechać przed oddziałem konnym – tyłem, na kobyle. Z zadu fotografuję jadącą na mnie kawalerię, przy końskim pysku wisi kabel, a przed nim jedzie agregat i wóz transmisyjny. To nie było łatwe – ponadgodzinne filmowanie z ręki, improwizacja. Byłem w swoim żywiole... – mówi w rozmowie z Elżbietą Czarnecką Wojciech Król, należący do czołówki polskich operatorów telewizyjnych, urodzony w 1938 r. w Łodzi. 
NASZ LAUREAT. Jak przebiegała praca nad polską prapremierą musicalu "Pretty Woman" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka - opowiada Dominik Mironiuk, laureat naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych.