Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Jak wiadomo tzw. sztuka krytyczna ma różne nurty, a niektórzy jej twórcy, najchętniej szukający szybkiej popularności, często są odbierani jako skandaliści. Przeważnie dlatego, że w swoich pomysłach artystycznych lubią naruszać jakieś społeczne tabu. Pisze Gustaw Romanowski.
od 13 MARCA 2025

Warsztaty literackie

Lubisz pisać? Twoja wyobraźnia podsuwa pomysły na teksty w najmniej spodziewanych momentach? Edukatorka Paulina Ilska zaprasza na warsztaty literackie.
5 MARCA 2025 - 7 CZERWCA 2025

Z doświadczenia krajobrazu

W Muzeum Sztuki ms2 jest czynna wystawa "St Ives i gdzie indziej", która kładzie nacisk na wymiar performatywny dzieła sztuki nowoczesnej, niejako komplementarny wobec formalnego.
RECENZJA. Bardzo lubię film Pawła Borowskiego „Zero”, wyprodukowany przez łódzki Opus Film w 2009 roku. Pod koniec roku 2024 powstało w Łodzi jeszcze lepsze dzieło o takim samym tytule – autorskie przedstawienie Kuby Zubrzyckiego, zrealizowane ze studentami Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej. Zaryzykuję tezę, że to najlepszy dyplom ostatnich lat. Mocny spektakl na ważny społecznie temat. Pisze Piotr Grobliński.
RECENZJA. Akademia Sztuki Pięknych w Łodzi znów miała się czym pochwalić – doroczna wystawa najlepszych dyplomów obronionych na tej uczelni „Prime Time” jest równie udana jak wszystkie dotychczasowe. A może nawet bardziej. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Od melancholijnych ballad, przez energetyczne syntezatorowe brzmienia, po potężne rockowe dźwięki – to, co łączy różne piosenki ze spektakli Teatru Pinokio w Łodzi, to fakt, że widzowie nucą je jeszcze długo po przedstawieniach. Dzięki nagrywanej właśnie płycie, powstającej z okazji jubileuszu 80-lecia Pinokia, muzyczne emocje będzie można zabrać ze sobą do domu. Jeszcze przed premierą albumu teatr zaprasza na urodzinowy koncert 23 III o godz. 16.
RECENZJA. Malarstwo Jakuba Michalaka, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zaskakuje dojrzałością. Filozoficzna natura 22-letniego autora skłania go do zagłębiania się w niewidzialną, ale wyczuwalną intuicyjnie naturę rzeczy, do sięgania w rejony metafizyki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Teatr Lalek Arlekin zaprasza na prapremierę tak zatytułowanego spektaklu 15 III o godz. 17. To przedstawienie dla widzów w wieku 2,5 lat i całych rodzin.
Nominacje do Fryderyka 2025 dla Filharmonii Łódzkiej oraz dla Marcela Balińskiego i Współgłosów. Uznanie zyskała płyta „Wieniawski/Noskowski. Polish Romantic Works” w kategorii Album Roku Muzyka Orkiestrowa. Szansę na prestiżową nagrodę ma także debiutancki album „Współgłosy”, który został nominowany w kategorii Album Roku – Jazz Eksperymentalny/Współczesna Muzyka Improwizowana. Poza tym - płyta "Ludomir Różycki - pieśni zebrane", nagrana przez Urszulę Kryger i Pawła Cłapińskiego, a zrealizowana przez Krzysztofa Sztekmilera - wszyscy są pedagogami na Akademii Muzycznej w Łodzi (kategoria Album Roku – Muzyka Kameralna – Wokalna).
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza wszystkich miłośników fotografowania do udziału w II Międzynarodowej Wystawie Fotografii Otworkowej „Świat otworkiem widziany – wizje i perspektywy”.