Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PODSUMOWANIE. Które artykuły najbardziej interesowały was w naszym serwisie? Jakie wątki i tematy przyciągały waszą uwagę? Budziły emocje? Którzy autorzy? Sprawdziliśmy, co czytaliście najczęściej od 1 stycznia do dziś i przedstawiamy gorącą trzynastkę artykułów 2020 roku. Zestawienie bywa zaskakujące. 
Nie udało się. Mimo apeli czołowych polskich ludzi kultury, artystów, nawoływań do dialogu ze strony naukowców, manifestacji i akcji w sieci, sprzeciwu odbiorców kultury i petycji, które podpisało 2,5 tys. osób, podczas nocnego głosowania przed Wigilią Rada Miejska zaakceptowała pomysł połączenia domów kultury. Okazuje się, że uchwała zawiera błędy, przez które może ją unieważnić wojewoda. 
RECENZJA. Na podarek od Teatru Wielkiego w Łodzi miłośnicy opery musieli poczekać do drugiego dnia świąt, ale warto było. 26 grudnia pokazano online premierę opery komicznej „Don Pasquale” Gaetana Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Można ją tam oglądać do końca stycznia. Pisze Magdalena Sasin.
PODSUMOWANIE. Jeśli kultura odbija się w „Kalejdoskopie” jak w kalejdoskopie, w co chyba nikt nie wątpi, przygotowaliśmy autorskie, subiektywne zestawienie najważniejszych kalejdoskopowych wydarzeń 2020 roku. Oto złota dziesiątka roku naszym okiem.
Pandemia, jej ekonomiczne konsekwencje, a także związane z nią ograniczenia, zmuszają muzea i galerie do przemyślenia sposobu działania. Również kryzys klimatyczny – degradacja naturalnego środowiska wywołana nadprodukcją i masowym transportem – skłania do bardziej odpowiedzialnego planowania przyszłych projektów.
28 grudnia 2020 Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, decyzją wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, otrzymało dotację na zakup licencji filmowych z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej.
NOWY NUMER. Jakie będzie miasto filmu? – to temat styczniowego numeru "Kalejdoskopu". Czy wciąż powinniśmy powoływać się na mit Łodzi filmowej, a może należałoby odłożyć go już do archiwum – zastanawia się Bogdan Sobieszek. Ewa Ciszewska opisuje efekty badań historii Łodzi filmowej, które wiążą się z dawnymi technologiami. Mieczysław Kuźmicki pisze o tym, jak powinien był wyglądać jubileusz 75-lecia Łodzi filmowej. A Łukasz Maciejewski zachwyca się animacją Mariusza Wilczyńskiego, która zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
Projekty Anny Bąk i Witka Gretzyngiera, dedykowane sąsiadującej z Manufakturą witrynie ms2, są dostępne dla oglądających od 22 grudnia. Prace umieszczone pomiędzy zamkniętym muzeum a otwartym centrum handlowym, wykorzystują i tematyzują witrynę jako przestrzeń ekspozycyjną, a także odnoszą się do charakteru miejsca.
Przed świętami w Niepublicznym Przedszkolu na Rybnej prowadzonym przez Fundację „Hippocampus” odbyły się nietuzinkowe zajęcia dla dzieci. Placówkę odwiedzili: Katarzyna Tośta – pomysłodawczyni projektu Dziecięca Akademia Komiksowa i Jakub Wiejacki – rysownik satyryczny i komiksowy.
22 grudnia 2020 roku w wieku 87 lat zmarł w Łodzi prof. Mirosław Pietkiewicz – nestor polskich organistów, przez długie lata związany z Akademią Muzyczną w Łodzi, w której prowadził klasę organów, pełnił funkcje prorektora oraz kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.