Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W związku z dyskusją wokół rozstrzygnięć Funduszu Wsparcia Kultury pojawiają się komentarze zestawiające kwotę, którą otrzyma Filharmonia Łódzka z dużo wyższymi kwotami dla innych podmiotów. Wielu komentujących sugeruje upolitycznienie tej decyzji.
RECENZJA. Nie czekamy na katastrofę. Już do niej doszło – przynajmniej w projekcie Alek Sarny prezentowanym w ms1. Ale koniec świata nie jest ostateczny. To tylko koniec „naszego” świata, do którego sami doprowadziliśmy. Co dalej? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Nagroda za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka otrzymał łódzki Teatr Lalek Arlekin podczas wczorajszej gali finałowej  26. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim zapraszają na spotkanie online z Piotrem Milewskim, pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem. 
Aktorzy Teatru Muzycznego rozpoczęli próby do grudniowej premiery „Piosenka jest dobra na wszystko”. Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Klementyna Umer, Paweł Erdman, Piotr Płuska i Marek Prusisz tworzą  opowieść o relacjach damsko-męskich. – Subiektywnie wybrane piosenki Kabaretu Starszych Panów układają się tak, by dramaturgicznie budować zabawną historię, utrzymaną w uniwersalnej i poetyckiej estetyce – zapowiada reżyser Jacek Bończyk.
RECENZJA. W serii poetyckiej Wydawnictwa Kwadratura ukazał się niedawno tom wierszy wrocławianki Ewy Jarockiej, „Cienie piszczących psów”. To już kolejna jej książka poetycka. Poprzednie dwie, począwszy od debiutu – „nie ma dobrych ludzi” – były nominowane i nagradzane w ważnych ogólnopolskich konkursach, pisano wręcz o nowej, niepowtarzalnej dykcji poetyckiej, którą Jarocka wprowadza do liryki polskiej. Pisze Tomasz Cieślak. 
FELIETON. Przywołałem fragment późnego Leśmiana („Mrok na schodach, pustka w domu...”). Śpiewała ten dwuzwrotkowy zaledwie wiersz Ewa Demarczyk. Mam wrażenie, właściwie pewność, że każde pożegnanie, każde odejście kogoś szczególnie lubianego albo ważnego, albo jakoś bliskiego, nawet jeśli nie zamieniło się z tym kimś jednego słowa, umniejsza mnie. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
Aktorzy Teatru Nowego: Monika Buchowiec i Bartosz Turzyński brali udział w warsztatach w Russian Institute of Theatre Arts GITIS. O inspiracjach, które przywieźli z Moskwy porozmawia z aktorami Dyrektor artystyczny Teatru - Maciej Wojtyszko. Widzowie będą mogli ją oglądać rozmowę na żywo na Facebooku. 
Nie wychodząc z domu, można wybrać się na wycieczkę śladami rodziny Geyerów. E-przewodnik – nowa propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – to narzędzie online umożliwiające zwiedzanie zabytkowych budynków Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów działalności fabrykanckiej rodziny Geyerów.
MŁODA SZTUKA. - Chcieliśmy złączyć różne środowiska. Łączymy twórców streetartowych z twórcami z akademii – mówi Kacper Ogień. Z Tope i Kacprem, założycielami Galerii Goa, zlokalizowanej w pomieszczeniach legendarnego klubu "Fabryka", rozmawia Joanna Glinkowska.