Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PRACOWNIA DZIENNIKARSKA. Prezentujemy teksty uczestników warsztatów dziennikarsko-literackich. Pracownia działa przy Kalejdoskopie od marca 2020. Jej założeniem było uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i pisanie tekstów na ich temat. Pandemia spowodowała stworzenie nowego programu zajęć, którego efektem jest  m.in. cykl "Sprawozdań z pandemii". Piszą: Wiktoria Siewierska, Kajetan Kuźmicki, Eryk Wałowski, Natalia Roguz i Maja Gołębiowska. 
PODSUMOWANIE. Niedzielnym ambientowym występem Rogera Eno, młodszego brata słynnego Briana, w studiu Radia Łódź zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert bez publiczności transmitowano na antenie radiowej, a muzyk był jedynym wykonawcą z zagranicy, który jakimś cudem pojawił się na festiwalu w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
Kręcenie filmów w technologii VR, warsztaty z psychologii mediów czy pokaz lotów własnoręcznie wykonanych modeli rakiet – to tylko niektóre pomysły na edukację kulturową, prowadzoną w ramach programu grantowego Bardzo Młoda Kultura. Pisze Paulina Ilska.
MIASTO/ZMYSŁ. BEZDROŻA LITERATURY. Śląsk, ze Śląskiem i o Śląsku. W ostatnim czasie Śląsk jest na tapecie. Górny Śląsk. I nie chodzi wcale o politykę, dążenia autonomiczne, kwestie tożsamościowe czy pytania o przyszłość polskiego węgla i górników – chodzi o literaturę. Pisze Maciej Robert. 
TEATR. Związki zawodowe działające w Teatrze im. Jaracza w Łodzi i branżowe stowarzyszenia twórcze otrzymały do zaopiniowania prośbę urzędu marszałkowskiego w sprawie kandydatury Marcina Hycnara na stanowisko dyrektora najważniejszej łódzkiej sceny dramatycznej.
MIASTO/ZMYSŁ.  – Nie chcemy zmienić Ignorantki w hipsterską kawiarnię. Zależy nam, żeby zachować charakter miejsca i żeby lokalni bywalcy dobrze się tam czuli. Ale chciałabym też, żeby ludzie przestali bać się przychodzić na Legionów – mówi, w wywiadzie dla Elizy Gaust, Justyna Banaszczyk, [FOQL]*, artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i okołotanecznej, twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier, która od niedawna współprowadzi w Łodzi bar Ignorantka.  
Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To już VI edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Laureat nagrody, którego poznamy w styczniu 2021 r., otrzyma 50 000 zł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się online.
PODSUMOWANIE. Takiego festiwalu Kamera Akcja jeszcze nie było, bo też czasy mamy niezwykłe. Organizatorzy ogłosili sukces: filmy i transmisje spotkań obejrzało o wiele więcej osób niż było to możliwe stacjonarnie. Moim udziałem stało się niezwykłe doświadczenie – festiwal trwał, miał swoją siedzibę, ale fizycznie jakby go nie było: garstka uczestników i wolontariuszy mogła się zobaczyć podczas projekcji w realu kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury. Pisze Bogdan Sobieszek.
RECENZJA. Atmosfera sprzyja rozważaniom o końcu świata – w czasie rozpędzającej się pandemii zainaugurowano zatem nowy cykl miniwystaw „Podróże do miejsc z widokiem na końce światów. Galeria Czynna w Muzeum Sztuki”. Można je oglądać „po drodze”, nawet nie wchodząc do muzeum – idealna propozycja na ten trudny czas. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
EDUKULTURA. Mówi Renata Toma – nauczycielka muzyki, historii, wiedzy o kulturze i prowadząca Chór II LO w Piotrkowie Trybunalskim. Wielu jej uczniów wygrywa olimpiady z historii sztuki i osiąga sukcesy artystyczne w branży muzycznej. Wysłuchała Paulina Ilska.