Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zakończył się w niedzielę przyznaniem nagród w Konkursie Etiud i Animacji. Laureatami zostali Michał Chmielewski za etiudę „Hi, how are you” oraz Barbara Rupik, autorka animacji „Duszyczka”.
W EC1 w Łodzi trwa Animarkt Stop Motion Forum - jedyne na świecie wydarzenia branżowe poświęconego animacji stop motion i animacji lalkowej. To pięć dni (do 12 października) wypełnionych kursami mistrzowskimi, konsultacjami, prezentacjami finałowych projektów, które powalczą o atrakcyjne nagrody oraz warsztatami z wybitnymi twórcami.
Dziesiąta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Cztery dni w Szkole Filmowej w Łodzi wypełnią dyskusje, spotkania, warsztaty i wiele godzin z głośnymi filmami nagradzanymi na najważniejszych światowych festiwalach.
Są jeszcze ostatnie miejsca na organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej warsztatach „Historie przyszłości. Reinterpretacje polskiego kina” dla licealistów, uczniów szkół podstawowych (od 13 lat), studentów i wszystkich zainteresowanych powyżej 19. roku życia. Start w ten weekend 4 października.
Czy uda się zbudować nową Łódź filmową? – Dokonuje się przemiana. Z dawnej stolicy produkcji filmowej Łódź zmienia się w najważniejsze centrum kultury filmowej w Polsce – diagnozowała Anna Wróblewska, prowadząca debatę „Rebranding kinematografii w wymiarze regionalnym: perspektywy Łodzi filmowej” w czerwcu w Szkole Filmowej. Analizy stanu obecnego dokonuje Bogdan Sobieszek.
Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi etiuda dokumentalna „FAMILY²” w reżyserii Yifan Sun zdobyła studenckiego Oscara w kategorii Documentary (International Film Schools). Jest to opowieść o chińskiej dziewczynie, która jako niemowlę została odebrana rodzicom i adoptowana przez rodzinę z Belgii. Po latach wraca do Chin.
W Akademii Sztuk Pięknych trwają warsztaty „Sztuka tworzenia lalki”. Dwanaście osób wybranych spośród kilkudziesięciu chętnych z całej Polski poznaje w Łodzi sztukę konstruowania lalek wykorzystywanych w filmach animowanych. Zajęcia prowadzą Marcin Zalewski i Sylwia Nowak, łódzcy plastycy, współtwórcy oscarowego „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton czy „Wyspy psów” Wesa Andersona.
FELIETON „Centrala? Połączcie mnie z Auschwitz!” Nie wiem, kto jest autorem tej kwestii. Może reżyserka Martha Coolidge, a może barwna scenarzystka Bożenna Intrator? Pada ona z ust śpiewaka operowego, bohatera granego przez Stellana Skarsgårda, w połowie filmu „Znajdę cię” – sympatycznego kurioza traktującego o wojennych losach zakochanej pary z Łodzi: Polaka i Żydówki. Film głupiutki, ale uroczy. Pisze Rafał Syska.
FELIETON. To było, to jest, bardzo filmowe lato. Najgorętszy czas nie tylko w pogodzie, ale również w moim dziennikarskim kalendarzu. Mnogość imprez, spotkań, festiwali. Wędrowałem z miejsca na miejsce, jak Polska długa i szeroka, z południa na północ, z Karlowych Warów do Sopotu, z Bydgoszczy do Zwierzyńca, w sumie kilkadziesiąt miejsc itd. - pisze Łukasz Maciejewski.
PODSUMOWANIE. Oficjalnie Biuro Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta zapewnia, że do czasu podsumowania i rozliczenia obowiązującej umowy rozmowy co do kolejnych edycji nie będą prowadzone. Mając na uwadze głosy krytyczne, mniej lub bardziej zasadne, oraz pomijając typowo łódzkie malkontenctwo, będę się upierał, że ten festiwal jest (był) istotną wartością dla Łodzi. O 9 Transatlantyk Festival pisze Bogdan Sobieszek.