Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Nieobecna albo obecna nie do końca. Taką ją pamiętam. Może nieobecność Ireny Kwiatkowskiej była stanem zarezerwowanym dla mędrców albo dla unikatów żyjących tak długo, że życie daje im prawo do widzenia wszystkiego głębiej, ciekawiej. Pisze Łukasz Maciejewski;
Rozpoczynają się zdjęcia do filmu w technologii VR (Virtual Reality) „Szepty” w reżyserii Jacka Nagłowskiego oraz Patryka Jordanowicza produkowanego przez łódzką firmę Centrala Film.
Film amerykańskiej reżyserki Marthy Coolidge, nakręcony w Łodzi, 12 lipca otworzy tegoroczną edycję Festiwalu Transatlantyk. Gośćmi Gali będą m.in. Martha Coolidge oraz odtwórca głównej roli męskiej Leo Suter.
Ile festiwali filmowych odbywa się corocznie w Łodzi? Na pewno kilkanaście – jeśli weźmiemy pod uwagę cykliczność i słowo „festiwal” lub „przegląd” w nazwie oraz to, że organizowane są na miejscu.
Nasz autor, Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, od czterech lat dyrektor artystyczny decyduje o programie Kina na Granicy w Cieszynie. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 140 artystów z Polski. Wśród nich, w bloku spotkań z najmłodszymi i najzdolniejszymi aktorami, nadziejami polskiego kina, laureatka Nagrody "Kalejdoskopu" na Festiwalu Szkół Teatralnych w 2018 roku, Magdalena Wieczorek. Poniżej informacja o wydarzeniu.
Animacja „Duszyczka” Barbary Rupik ze Szkoły Filmowej w Łodzi znalazła się w prestiżowej sekcji Cannes Cinéfondation, która prezentuje najlepsze produkcje krótkometrażowe ze szkół filmowych z całego świata.
Premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Fijałkowski − byt intencjonalny” w reżyserii Małgorzaty Potockiej. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżyserki − Małgorzaty Potockiej, prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak − rektora ASP w Łodzi, historyka sztuki Grzegorza Musiała oraz Jacka Michalaka, który w latach 2003−2017 prowadził Atlas Sztuki.
Wynalazek kinematografu sprzed blisko 130 lat miał zagrozić książce, upowszechnienie się telewizji po drugiej wojnie światowej uznano za zapowiedź upadku kina. Po pierwszych pokazach 3D w latach 50. XX wieku przewidywano, że rychło wszystkie filmy będą powstawać w tej technologii. Pojawienie się wideo w latach 80. miało doprowadzić do upadku kin. Wreszcie dekadę później nadeszły czasy Internetu i komputerów osobistych – ostatni technologiczny przełom.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk po raz czwarty odbędzie się w Łodzi w dniach 12-19 lipca. Organizatorzy ujawnili tytuły niektórych filmów, ale jeszcze nie wiemy, gdzie odbywać się będą projekcje.
W Łodzi trwają zdjęcia do 13-odcinkowego serialu historycznego TVP „Ludzie i bogowie” w reżyserii Bodo Koxa. Fabuła opowiadająca historię oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu AK, zainspirowana została prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie.