Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowana przez łódzkie studio Opus Film, zdobyła siedem nagród Polskiej Akademii Filmowej. Nagrodzono najlepszy film, reżyserię, zdjęcia (Łukasz Żal), montaż (Jarosław Kamiński), dźwięk (Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski), scenariusz (Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki) i Joannę Kulig w kategorii najlepsza kobieca rola pierwszoplanowa.
RECENZJA. Jest pewna schizofrenia (a może hipokryzja) w filmach takich jak „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Z jednej strony twórcy zastrzegają, że to po prostu sensacyjna opowieść szpiegowska, osnuta jedynie wokół losu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, postaci historycznej. Z drugiej natomiast motorem napędowym fabuły czynią realia historyczne, zdarzenia rozgrywające się w dramatycznym momencie dziejów Polski.
Jan P. Matuszyński, reżyser filmu „Ostatnia rodzina”, oraz Michał Marczak, autor zdjęć do filmu „Wszystkie nieprzespane noce” zostali laureatami prestiżowego Konkursu im. Andrzeja Munka organizowanego przez Szkołę Filmową w Łodzi dla debiutujących reżyserów i autorów zdjęć filmowych.
RECENZJA. Powiedzenie, że do kin trafił właśnie film Adama Guzińskiego „Wspomnienie lata”, potraktować trzeba jako pewne nadużycie. Wyprodukowany w słynnym na świecie łódzkim studiu Opus Film, blisko trzy lata czekał na dystrybutora. W Łodzi jest grany w jednym kinie na jednym seansie w najmniejszej sali mieszczącej 18 widzów. Ma zatem spore szanse, by przejść niezauważony, a nie zasługuje na to.
Rozterka rodzi się, gdy zaczynają odchodzić ci, których znaliśmy, a nie byli jakimiś abstrakcyjnymi postaciami z mediów, z rozmów sąsiedzkich, rodzinnych, albo z czołówek filmowych.
Zbigniew Żmudzki został postanowieniem sądu kuratorem Fundacji Filmowej Se-ma-for. Żmudzki ma doprowadzić do powołania zarządu fundacji lub w razie potrzeby do jej zlikwidowania, ma również reprezentować fundację m.in. w postępowaniu komorniczym.
Łódzkie studio filmowe 4CUTS wyprodukuje serial animowany na podstawie bestsellerowej serii Grzegorza Kasdepke. Do tej pory ukazało się sześć książek, audiobook, gra planszowa i aplikacja mobilna.
– Wychowałem się w filmowej Łodzi. Dorastałem na planach filmowych, gdzie zabierał mnie ojciec. Teraz kibicuję Łodzi i obserwuję z satysfakcją, jak odbudowuje się jej potencjał, to wszystko, co związane z kulturą filmową – mówi ALLAN STARSKI, wybitny scenograf filmowy i teatralny, zdobywca Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga (wraz z Ewą Braun). Artysta był 31 stycznia gościem Muzeum Kinematografii.
FELIETON. Kilka tygodni temu Przyjaciel ze studiów natrafił na sporządzoną przez nas urokliwą notatkę. Powstała, gdy na pierwszym roku studiów stworzyliśmy listę alternatywnych noblistów. W każdym roku znaleźliśmy lepszego kandydata, a w pominięciu Joyce’a, Borgesa czy DeLillo widzieliśmy koniunkturalizm wyborów. Podobny zestaw można bowiem stworzyć dla Oscara. Pisze Rafał Syska
WYWIAD. Udostępniamy w całości rozmowę, jaką z Piotrem Dzięciołem, producentem filmowym, szefem oscarowego studia Opus Film w Łodzi, przeprowadził  w grudniu Bogdan Sobieszek. Warta przeczytania nie tylko z kontekście tegorocznej gali Oscarów.