Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Jest naprawdę ekstra” - film Katarzyny Warzechy zdobył główna nagrodę w Konkursie Etiud i Animacji 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który zakończył się w niedzielę w Szkole Filmowej w Łodzi.
Na imprezy filmowe wyruszam zawsze z pewnym bagażem przeczuć lub nadziei. Zazwyczaj się spełniają, stosunkowo rzadko zdarza się, żeby jakiś festiwal wydał mi się nieudany i bym poczuł się rozczarowany. Koszalińska impreza „Integracja Ty i Ja” ma swoją renomę i utrwalony status.
Posłuchajcie historii o czterech dziewczynach, o których coraz głośniej w świecie. Łączą polskich twórców animacji ze światem i świat z polskimi twórcami, artystów z producentami, producentów z dystrybutorami. Guillermo del Toro widząc lalki, które dostarczyły meksykańskiemu producentowi, wpłynął na kształt przygotowywanego filmu.
Obchodzony właśnie jubileusz 70-lecia istnienia Szkoły Filmowej w Łodzi może być dobrą okazją do ponownego przyjrzenia się okolicznościom powstania jednej z najbardziej znanych uczelni filmowych na świecie. Tym bardziej że uważna analiza materiałów archiwalnych prowadzi do zaskakujących odkryć, podważających obowiązujący kanon genealogiczny.
9 PAŹDZIERNIKA 2018 - 13 PAŹDZIERNIKA 2018

Łódź stolicą animacji lalkowej

Trwa Animarkt Stop Motion Forum – spotkanie twórców animacji lalkowej z całego świata, producentów i dystrybutorów. W przestrzeni EC1 do 13 października ponad 70 gości z wielu krajów europejskich, a także z Meksyku, Argentyny i Chile będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniami w tworzeniu animacji, rywalizować w konkursie i rozmawiać o współpracy. Uznani fachowcy, gwiazdy animacji spotykają się z osobami, które w branży stawiają dopiero pierwsze kroki.
Postrzeganie filmu jako kompletnego, mającego początek i koniec utworu, wyświetlanego w kinie lub na ekranie telewizora już nie wystarcza. Żyjemy w świecie postępującego rozproszenia audiowizualnych treści, a fetyszem jest nieograniczony dostęp do filmów i prawo ich dowolnego przeobrażenia – pisze RAFAŁ SYSKA, dyrektor Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, historyk filmu i adiunkt habilitowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.
Po nagrodzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznanej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, współpracujący z nami ceniony krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski otrzymał właśnie Art-Kciuk dla Osobowości roku i Człowieka-instytucji. 
Projekcja dokumentu o Irenie Sendlerowej oraz spotkanie z producentem filmu Piotrem Piwowarczykiem.
9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w tym roku w dniach 18-21 października zagości w murach słynnej łódzkiej Szkoły Filmowej. Gwiazdą panelu „Kinofilia po końcu kina” będzie Grażyna Torbicka.
Grand Prix 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Złote Lwy zdobył film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i nakręcony m.in. w łódzkich plenerach. „Zimna wojna” jest też tegorocznym polskim kandydatem do Oscara.