Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódź Film Commission pochwaliła się łódzkim wkładem w Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zapowiedziała najbliższe premiery filmów dofinansowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy i pokazała swój najnowszy klip promocyjny, który wyreżyserował Mariusz Grzegorzek.
Film „Trwanie” w reżyserii Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ekotopfilm SK na Słowacji. Pokaz filmu zaplanowano na 28 IX w Pistori's Palace w Bratysławie.
Premiera „Chłopów” – animowanej ekranizacji nagrodzonej noblem powieści Władysława Reymonta – 12 października otworzy 14. edycję Festiwalu Kamera Akcja. Gościem festiwalu będzie Agnieszka Holland, która spotka się z widzami po pokazie specjalnym swojego najnowszego filmu „Zielona granica”. O produkcji „Strefy interesów” – filmu, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes – opowie oscarowa producentka Ewa Puszczyńska. Na zamknięcie festiwalu zaplanowano pokaz współprodukowanego przez Łódź „Święta ognia” i rozmowę z jego reżyserką Kingą Dębską.
Organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja, który odbędzie się w Łodzi w dniach 12-15 października, przedstawiają program: 80 filmów, 60 gości, 20 wydarzeń, w tym najnowsze dzieło fińskiego mistrza Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”. Karnet upoważnia również do uczestnictwa w czterech dniach wydarzeń online (16-19 października). Kamera Akcja to jedyny łódzki festiwal filmów fabularnych.
Aż dwa filmy zrealizowane przez studentów Szkoły Filmowej w Łodzi zostały nagrodzone w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 3. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo” w Suwałkach. Pierwsze miejsce z Nagrodą Prezydenta Miasta Suwałk w wysokości 10 000 zł zdobył Maciej Białoruski za film „4 psy”. Trzecie miejsce i Nagroda Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury w wysokości 2000 zł przypadły Jakubowi Dolnemu, autorowi filmu „Wielki mały gigant”.
Poświęcony manufakturze ceramiki w Nieborowie dokumentalny film ze scenami fabularyzowanymi i animacjami powstaje w koprodukcji Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Aż 14 filmów zaprezentowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. Była to już 52. edycja festiwalu, który istnieje od 1969 roku i jest najstarszym międzynarodowym wydarzeniem tego typu w Polsce.
RECENZJA. Ten film jest jak jego bohaterowie – rozgadany, niepoważny, prowokujący, ale jednocześnie poukładany, zdyscyplinowany i konsekwentny w dążeniu do wyrażenia refleksji na temat sztuki i życia. Wydaje się, że to przede wszystkim przesądza o jego sukcesie. Pisze Bogdan Sobieszek.
Retrospektywnej wystawie prac Grzegorza Przyborka na tegorocznym Fotofestiwalu towarzyszy premiera filmu dokumentalnego Andrzeja P. Florkowskiego "KOAN. Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka - w Art_Inkubatorze (sala teatralna) 20 VI o godz. 19.30. Po spotkaniu planowane jest spotkanie z prof. Grzegorzem Przyborkiem, Krzysztofem Candrowiczem z Fotofestiwlau i autorem. Od 21 VI film będzie pokazywany na wystawie prof. Przyborka w Ośrodku Propagandy Sztuki.
Pierwszą imienną gwiazdę w nawierzchni chodnika ulicy Piotrkowskiej odsłonił 28 maja 1998 roku Andrzej Seweryn. Ostatnią jak dotąd uhonorowany został Jacek Bromski, 9 maja tego roku, czyli niemal w dwudziestą piątą rocznicę tamtej. I jak sam przyznał, załapał się do pierwszej setki, bo jego gwiazda jest już (albo dopiero) dziewięćdziesiątą trzecią z kolei.