Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na zakończenie Transatlantyk Festival 20 lipca wręczone zostały nagrody - honorowe i konkursowe. Wyróżniono: Janinę Ochojską, Diane Warren, Joannę Kulig, Sally Potter. Film „Młodość Astrid” głosami festiwalowej publiczności zdobył Transatlantyk Distribution Award.
– Po Szkole Filmowej w Łodzi wiedziałem, jakie filmy chcę tworzyć: pochodzę z małego miasteczka i to będzie mój temat. To spore ograniczenie, ale jak się w nie wierzy, dostrzega się, że jednak są diamenty w popiele – mówi ANDRZEJ BARAŃSKI. Retrospektywa jego twórczości zostanie pokazana w lipcu na festiwalu Transatlantyk.
– To jest film o wielkiej tajemnicy, dlatego nic nie możemy powiedzieć – zgasił wszelkie pytania dziennikarzy producent filmu „Kurier” Klaudiusz Frydrych podczas zdjęć w pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi. Podobnie jak reżyser filmu Władysław Pasikowski, przyjął zasadę, że nie rozmawia z mediami.
Jeden z ośmiu odcinków serialu „Wojna i Ja”, zrealizowanego przy znaczącym udziale polskich artystów (w Łodzi powstały figurki, makiety i miniaturowe modele wykorzystane w serialu), otrzymał nagrodę dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci GOLDENER SPATZ.
Przy pełnej widowni odbyła się podczas Festiwalu Transatlantyk polska premiera „Donbasu” Siergieja Łoznicy. Obraz o społecznych i politycznych konsekwencjach wojny na wschodzie Ukrainy był dotąd pokazany i nagrodzony na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. W łódzkim Multikinie Łoznica opowiedział o szczegółach pracy nad nietypowym przedsięwzięciem. 17 lipca minęła czwarta rocznica zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w którego trafił, według ustaleń śledczych, rosyjski pocisk rakietowy Buk.
Rozpoczyna się 8. edycja Transatlantyk Festival. To trzecia odsłona tej imprezy w Łodzi. Podczas ośmiu festiwalowych dni pokazanych zostanie ponad 200 filmów z 60 krajów świata, a 50 z nich będzie miało na Transatlantyku swoją polską premierę. Pokazom filmowym będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Transatlantyk to także wydarzenia muzyczne, warsztaty, wykłady oraz debaty.
– Kiedy skończyłem Szkołę Filmową w Łodzi, już wiedziałem, jakie filmy chcę tworzyć: pochodzę z małego miasteczka i to będzie mój temat. Było trochę tak, jakbym postanowił zostać księdzem. Miasteczko to przecież spore ograniczenie, ale jak się w nie wierzy, dostrzega się, że jednak są dia-menty w popiele – mówi reżyser ANDRZEJ BARAŃSKI.
O muzyce, która nie jest tylko dźwiękową ilustracją filmu, nowych kompozycjach stworzonych do „Pawła, apostoła Chrystusa”, o rynku kompozytorskim w Europie i USA mówi JAN A.P. KACZMAREK, laureat Oscara, twórca i dyrektor festiwalu Transatlantyk, którego ósma edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca.
Organizatorzy Transatlantyku ogłosili pełny program festiwalu, który po raz trzeci odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca. Zaprezentowanych zostanie blisko 200 filmów, pojawią się goście ze świata kina i muzyki, kursy mistrzowskie poprowadzą: Sally Potter, Diane Warren, Dan Lebental, Annette Insdorf i Joanna Kos-Krauze.
Był 2008 rok. Na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie prowadziłem spotkania z twórcami, zapowiadałem projekcje. Podeszła do mnie śliczna dziewczyna – wyglądała najwyżej na piętnaście lat.